“Gavur İzmir’de Neden Patlama Olmuyor?”

0
1517

izmir

 

 

 

Dün akşam saatlerinde İzmir Bayraklı’daki adliye binası önünde gerçekleşen patlama ve ardından yaşanan çatışmalarda saldırgan olduğu belirtilen iki kişi ve biri polis birisi de adliye çalışanı olmak üzere dört kişi yaşamını yitirdi. Daha sonra yaşamını yitiren adliye çalışanının, İzmir Birleşik Haziran Hareketi, Karabağlar Meclisi üyesi Cemalettin Can’ın abisini Musa Can olduğunu öğrendik.


Dergimiz muhabirlerinden Seda Şanlıer ve Ümit Güler, patlama ve ardından yaşanan çatışma esnasında İzmir’de idiler. Arkadaşlarımıza patlama hakkında duyduklarını ve gördüklerini sorduk.

Muhabir arkadaşlarımızın anlattıkları özetle şöyle:

İzmir’in gericilik karşısındaki tavrından oldukça rahatsız olan gericiler, son dönemde hep bir ağızdan İzmir’i dinci saldırılara, faşizme öneriyor, tavsiye ediyor, hedef gösteriyordu.
Bu süreçte okurlarımızla, ilişkilerimizle bir araya gelip gelişen gericilik karşısında neler yapabileceğimizi tartışmak için İzmir’e gelmiştik.
Bir grup dostumuzla sözleştiğimiz yere varmak üzereyken Ümit arkadaş şiddetli bir ses duyduğunu ve çatışma olduğunu söyledi. Randevulaştığımız kafeye gittiğimizde haberi gördük.
Bu sırada insanlar, AKP’li yazar ve yandaşlarının İzmir’i sürekli hedef gösterdiğini konuşuyor ve bu sebepten dolayı tepkilerini dile getiriyorlardı.
Bazı insanlar bu patlamanın “Gavur İzmir’de neden patlama olmuyor?” diye savaş çığırtkanlığı ve gericilik kokan söylemlerden sonra gerçekleştirildiğine dikkat çekiyordu*. Ardından Ümit arkadaş, işyeri İzmir Adliyesi yakınlarında olan psikolog Alp Ayan arkadaşımıza ulaşmaya çalıştı.
Alp arkadaşımızın yanına gidemedik. Telefonla görüştüğümüzde iyi olduğunu ama işyerinden çıkışların yapılamadığını belirtti bize.
Ara ara silah sesleri gelmeye devam ediyordu.

Patlamayı henüz üstlenen bir örgüt olmadı.
Çatışma durduktan sonra civarda fark edilen ve bomba yüklü olabileceğinden şüphelenilen bir aracın daha kontrollü şekilde patlatıldığı bildirildi. Çıkan çatışmada öldürülenlerin üzerinde RPG-7 tipi roketatar, 2 kalaşnikof ve 8 el bombası çıktığı açıklandı.

(http://t24.com.tr/video/izmir-valisi-erol-ayyildiz-teroristler-olu-ele-gecirildi,4745)

İzmirlilerin açık şekilde hedef gösterilmesine rağmen güvenlik önlemi alınmamıştır.
Bu sonuçların sorumlusu AKP iktidarıdır.

Faşizmle ve her türden gericilikle savaşmaya kararlıyız, devam edeceğiz!
Gericilik yıkılacak, laiklik kazanacak, sosyalizm kazanacak, biz kazanacağız!

*İlgili paylaşımı yaptığı iddia edilen sosyal medya kullanıcısı E.Ş. ile bir röpörtaj yapan Red Dergisi, şahısla yaptığı görüşmeyi yayınladı.
Söz konusu paylaşımı kendisinin yapmadığını iddia eden şahıs, emniyet ve savcılığa ifade verdiğini açıkladı:

http://redaktif.net/2017/01/05/elif-sirini-bulduk-konustuk-twiti-ben-atmadim/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.