Gazeteciler Birliği, Seda Şanlıer’e sahip çıktı

0
1597

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği, AKP medyası ve trollerin hedefi haline gelen Seda Şanlıer hakkında bir açıklama yayınladı. ATGB açıklamasında, “AKP basınının hedef gösterdiği Seda Şanlıer, gazeteci olarak görevini yapmıştır” ifadelerinde bulundu.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), ‘İsveç’te tedavi edilmeyen Türk’ haberleriyle ilgili yandaş medyanın hedefi haline gelen Seda Şanlıer’e sahip çıktı.

Konuk olduğu Tele 1 Ana Haber programında İsveç’ten Türkiye’ye getirilen ve AKP propagandasına dönüşen Emrullah Gülüşken olayı ile ilgili açıklamalarda bulunan Seda Şanlıer, sosyal medyada AKP’li trollerin ve Sabah, A Haber, Yeni Şafak gibi gazetelerin hedefi gösterilmişti.

“SEDA ŞANLIER’İN YANINDAYIZ”

Konuya ilişkin Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Yönetim Kurulu’ndan açıklama yapıldı. “AKP’nin korona günlerindeki ‘siyasi şovunu’ bozan ve bu yüzden iktidar yanlısı medya ve sosyal medyada aktroller tarafından linç edilen meslektaşımız Seda Şanlıer’in yanındayız” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“İsveç’ten özel jetle getirilen Emrullah Gülüşken’in AKP’ye yakınlığını ifade eden ve ardından AKP’ye yakın basının verdiği şekilde “İsveç’te tedavi edilmeyen Türk” haberinin doğru olmadığını, İsveç’te uygulanan koronavirüs tedavi sürecinde herkese aynı davranıldığını anlatan Şanlıer; Tele1 Ana Haber bültenine katıldıktan sonra tehdit ve hakaret yağmuruna tutuldu. AKP basınının hedef gösterdiği Seda Şanlıer, gazeteci olarak görevini yapmıştır. Şanlıer, İsveç sağlık sistemine yönelik itham ve iddiaların perde arkasını ve sistemle ilgili gerçeği, mesleği gereği halka anlatmıştır. Meslektaşımızın açık adresi sosyal medyada aleni bir şekilde paylaşılmış ve hedef gösterilmiştir.

“AKP İKTİDARI GAZETECİLERİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYOR”

Gerçeğin ve özgürlüklerin peşindeki gazetecileri cezaevlerine kapatan, basın ve ifade özgürlüğü, demokrasi, insan hakları ihlalleri ile dünya gündemine sık sık gelen AKP iktidarı, bu kez de güdümündeki medya kuruluşları aracılığıyla yurtdışında görevini yapan gazetecileri susturmaya çalışıyor.

Açık adresi yayınlayarak ‘ilgilenen olursa’ diye hedef gösteren linç kampanyalarının arkasındaki ‘kirli eller’, eğer Seda Şanlıer’in saçının teline zarar gelirse kanunlar karşısında da ilk hesap verecek adrestir. 

Seda Şanlıer yalnız değildir. 

ATGB gerçeğin peşinden giden ve işi ‘gazetecilik’ olan tüm meslektaşlarının yanında olmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.