GAZİANTEP’TE SİVİL HALKIN KATLEDİLMESİ ÜZERİNE

1
1474

Antep’te yaşanan bombalı saldırı, hükümetin Ortadoğu politikalarının doğrudan  sonucudur. Hükümet ABD hizmetinde mezhep savaşı peşinde gitmeye devam ederse Türkiye’yi çok daha kötü gelişmeler bekliyor.

AKP hükümeti ABD’nin Ortadoğu’da halkları birbirine düşürme politikalarına hizmet etmek için iş başına getirildi. Bu pis sürecin adını da Arap Baharı koydular. Amerikancı politikalara hizmet etmeye kraldan daha kralcı tutumla kalkan AKP giderek Suriye’deki iç savaşı başlattı. Topraklarımız dinci fanatiklerin sığınma, eğitim ve saldırı üssü haline getirildi. Hükümet ayrıca Batılı emperyalistlere; İran’a, Rusya’ya ve ta Çin’e kadar saldırılar için Malatya füze üssü gibi yeni olanaklar tesis etti.

Bu süreç şimdi Suriye’de mezhep savaşı yönünde gelişiyor. Suriye’de dış müdahele ile başlatılıp tırmandırılan iç savaş Türkiye’ye doğrudan yansıyor. Bunun sonucu Türklerle Kürtlerin, Alevilerle Sünnilerin arası açılıyor. Eğer Türk, Kürt, Sünni, Aleviler olarak birleşip direnemezsek mezhepsel ve etnik çatışmaların içine sürükleneceğiz.

AKP’nin de Barzani’nin de ABD ve Avrupa’nın da Kürt ulusal hareketi ile savaşın devam etmesinden çıkarları var. Kürtler birleşik bir ayrı devlet kursalar AKP, Barzani ve emperyalistler kaybederler. Tüm Kürtler, Türklerle demokratik temelde birleşirlerse gene gericiler kaybederler.

PKK Gaziantep’teki saldırıyı, kesin bir dille, reddetti. BDP eylemi açıkça kınadı. Zaten masum insanları titizlikle ayırmayan eylemler haklı davalara değil kirli amaçlara hizmet ederler. Olayın ardından BDP binalarına yapılan saldırılar bombalı saldırıyla aynı içeriktedir. Her ikisi de halklarımızı birbirine kırdırmaya hizmet eder.

Gün Alevisi Sünnisi vb. inananı inanmayanı ile; Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çingenesi vb. her milliyetten insanı ile birbirimize saygı, sevgi ve sorumluluk temelinde birlik ve dayanışma günüdür. Bu ülkede gerçek düşmanlık ezenler ve ezilenler arasındaki düşmanlıktır. Etnik, dinsel vb farklılıklarımızı ise, biz insansak, düşmanlık sebebi değil zenginliğimizdir.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Yaşasın Bağımsızlık Demokrasi ve Sosyalizm Mücadelemiz!

Odak Dergisi

23 Ağustos 2012

1 Yorum

 1. Merhabalar;
  Yaziyi genel olarak begendim. Olaya yaklasimi ve yorumlamasi yerinde ancak PKK’ye karsi pozitif bir ayrimcilik yapilmis imaji edindi bende.
  Tamam PKK ve BDP kesin bir dille kinadilar eylemi. Ancak buna karsin bende olusan imaj tam tesi. Karakolu hedef alan eylem basarisiz olunca sivillerin olumu ve yaralanmasina neden oldu. Eger eylem “basarili” olsaydi ve olenler va yaralananlar polis olsaydi, PKK’nin aciklamasi da farkli olabilirdi.
  Bunun disinda PKK’nin de belirttigi gibi bu eylem AKP iktidarina yaradi. Zaten kendileri de agizlarindan kacirdilar eylemin olacagini bildiklerini. Ayni gun toplanti yapmislar ve eylem olacagini degerlendirmisler ve eylem sonrasinin hazirliklarini yapmislar.
  Eylemi kimin yaptigi onemli olmakla birlikte eylem AKP’nin isine yaradi. Hem guclenen PKK ve gerilla imaji zedelendi hem CHP ve BDP guc kaybetti hem de Suriye kartini masaya koydular. Tek tasla bircok kus vurma misali.
  “Gün Alevisi Sünnisi vb. inananı inanmayanı ile; Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çingenesi vb. her milliyetten insanı ile birbirimize saygı, sevgi ve sorumluluk temelinde birlik ve dayanışma günüdür. Bu ülkede gerçek düşmanlık ezenler ve ezilenler arasındaki düşmanlıktır. Etnik, dinsel vb farklılıklarımızı ise, biz insansak, düşmanlık sebebi değil zenginliğimizdir.

  Yaşasın Halkların Kardeşliği!

  Yaşasın Bağımsızlık Demokrasi ve Sosyalizm Mücadelemiz!”
  Selamlar.
  Erdal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.