Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyen, geçenden daha fazla para ödüyor

0
862

Osmangazi Köprüsü, işletmeci şirkete verilen garanti nedeniyle köprüyü kullananın da kullanmayanın da cebini yakıyor. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, köprünün gelirlerinin verilen garantinin ancak yüzde 25’ini karşıladığını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan şu anda döviz enflasyonu sonucu 44,5 dolara çıkan geçiş ücretinin vatandaşa gişede yansıtılmayacağını söyledi. “Köprü geliri verdiğimiz garantinin yüzde 25’ini toplayabiliyor” diyen Turhan, kalan miktarın vatandaşın vergileriyle dolan Hazine’den çıktığını açıkladı.

Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kendisine sorulan soruları yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yatırımları ve garanti ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tüm Türkiye şirkete garanti ödüyor

Turhan, projelere ödenen garanti gelirlerinin geçmeyenlerden alındığına ilişkin eleştirileri anımsatarak “İstanbul’da yapılan projelerin vergisi, Kars’tan ödendiği gibi Van’da yapılan projelerin vergisini de İzmirli vatandaşımız ödüyor. Bu ülkenin her tarafı bizim için bir. Orada sosyal amaçlı projeler yapıyoruz. Trafik hacmi yeterli olmayan yerlere bölünmüş yollar yaptık, bölgenin kalkınması hızlandı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.