Anasını babasını Erdoğan’a feda eden Ethem Sancak’ın akrabası, 3 ay ömrü kalmış sağlık ürünlerini yüzde 1800 karla satmış

0
981

Sağlık Bakanlığı tarafından yerli kan üretimi amacıyla başlatılan proje ihalesini alan AKP’li Ethem Sancak’ın akrabası Murat Sancak’ın Avrupa’dan 3 ay raf ömrü kalmış ürünleri ithal edip yüzde 1800 karla sattığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen yerli kan ürünü üretilmesi amacıyla başlatılan projede ihalenin verildiği Ethem Sancak’ın akrabası Murat Sancak’a ait Maxicells AŞ adlı firmanın, 3 ay kullanım ömrü kalan ürünleri ithal ettiği ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Avrupa’da üç ay kullanım ömrü kalmış ürünler yok pahasına sokulup yüzde 1800 kârla hastalara ve eczanelere fatura ediliyor” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özel, “Bu firma Avrupa’dan Türkiye’ye bir yıldan az miadı olan kan ürünü sokulması yasakken Avrupa’da üç ay miadı kalmış kan ürünlerini bedavaya, yok pahasına sokup yüzde 1800 kârlarla hastalara ve eczanelere fatura etmektedir. Söz konusu ihale kapsamında Türkiye’de 5 kan toplama merkezi kurulması gerekirken iki yıllık süre zarfında ne bir tek toplama merkezi için faaliyetlere başlanmış, ne bir tek çivi çakılmıştır. 12 yılı bulan bir iltimasla, görülmemiş bir kârlılıkla, Sancak’ın Maxicells’i bu sistemi emmekte, eczacının iyi niyetini istismar etmektedir.” şeklinde konuşurken şunları dile getirdi:

“Yerli ve milli kan ürünü üreteceğiz dediler. Bunun için kan ürünü satan 7 firmayı bir toplantıya çağırdılar. 11 firma daha geldi, 18 firmayla müzakerelere başladılar. Herkes bildiğini anlatacak dediler. Kan ürününü yurtdışından getiren kim varsa, yazılı olarak bilgileri aldılar, dosyaları istediler, sonra firmaları azalttılar. En sonunda şeffaf olmayan ve açık bir ihale yöntemiyle değil müzakere yöntemiyle kan ürünü işini bilen firmaları da ekarte edip bütün bilgileri, bütün formülleri bir firmaya verdiler, sen kazandın dediler” 

Kaynak: Sendika

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.