Yerel seçimlerde sandığa gidilmelidir

0
324

“Seçimler bir şeyi değiştirmiyor, ayrıca hangisine güveneyim, sandığa gitmeyeceğim” diyenler haklı gerekçelere sahip olsalar bile yanlış yaparlar. 2023 ağır yenilgisi ardından demokrat kesimde böyle bir yılgınlık oluştu. Namuslu ve dürüst adaylara oy verilmelidir. Olmazsa sandığa protesto oyu atılabilir. Hatta bazen kötünün daha az kötüsüne bile oy vermek isteyenleri de anlayabiliriz. Yeter ki gerçek umudun yaratılması yolunda mücadele edelim.

20 yıllık iktidar yorgunu AKP bu seçimlere, kendi güçlerini Cumhur Ittifakı’nda birleştirirken burjuva partilerinden oluşan Millet İttifakı’nı bölerek girdi. Millet İttifakı’nın lideri CHP kendi içinde de bölündü. CHP eğer hiç bir şey yapmamış olsaydı halk onları muhalefet sanacak ve onlara giderek artan oranda ilgi gösterecekti. CHP’liler genelde AKP’ye karşı değil birbirlerine ve CHP’ye karşı çalıştılar. AKP kaybederse CHP’lilerin çalışmasıyla kaybetmiş olmayacak.

Ankara ve İstanbul’daki CHP adaylarına oy vermek isteyenler istiyorlarsa gene yapsınlar. Gereksiz umuda kapılmasına karşı uyarıyoruz. Ankara Mansur Yavaş MHP-İYİP çizgisinde bir sağcıdır. Belediyede kendi görüşünde insanlarla kadrolaştı. İstanbul’da İmamoğlu Turgut Özal çizgisinde bir sağcıdır. CHP’nin sağa çekilmesini devam ettiriyor ve parti içinde kişisel iktidarını kuruyor. İmamoğlu Karadeniz sermayesi, İstanbul sermayesi ve Batılı emperyalist güçler için muteber ve hatta din istismarına açık bir isimdir. CHP içinde elbette yurtsever ve demokrat adaylar var fakat CHP parti olarak güvenilir bir adres değildir.

DEM Parti içinde elbette halkçı, demokrat ve sosyalist adaylar var. Parti’nin genel kimliği ise milliyetçidir. Kürt milliyetçiliği, bütün haklı gerekçelerine rağmen, insanları şartlandırmakta, Batılı emperyalist güçleri ittifak görmekte ve karşıtı Türk milliyetçiliğini kışkırtmaktadır. Şartlanmış DEM taraftarlığından uzak durulmalıdır.

Seçimlerde anti-emperyalist solun birliği için çalışanlar en doğrusunu yaptılar. Sosyalizm adına grupçuluk yapanlar ise mücadeleye zarar vermeye devam ettiler. Ülkemize ve halkımıza yalnızca anti emperyalist çizgideki solun birliği gerçek umut sağlayabilir.

Sosyalist solun güç birliği çabaları, seçimler sürecinde bırakılmayıp devam ettirilmelidir. Seçimleri kaybetsek de kazansak da yurtsever, demokrat ve sosyalist güçler olarak özellikle deprem dayanışması, öğrencilerin yurt sorunu, halk meclisleri, gençlik meclisleri, kadın meclisleri, işçi hareketi ve çevre hareketi gibi konularda omuz omuza mücadele ederek yapabileceğimiz çok şey var.

Seçimler sonrası yaşam şartları zorlaşacak. Mücadele azmi taşıyanlar bilinçlerindeki ve kalplerindeki aydınlığı ülkeye yayabilmek için ise çok önemli olanaklara sahipler.

Giriş paragrafından tekrarlayarak bitiriyoruz. Sadığa gidilmesini tavsiye ediyoruz. Başta anti emperyalist sosyalistler olmak üzere namuslu ve dürüst adaylara oy verilmelidir. Oy verecek aday bulamayan, sandığa protesto oyu atabilir. Çok gerekli gören, kötünün daha az kötüsüne bile oy verebilir. Yeter ki sahte umutların peşine takılmayalım ve gerçek umudun yaratılması yolunda umut ve kararlılıkla mücadele edelim.

Odak Dergisi / 28 Mart 2024

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.