Gebze Schneider Elektrik İşçilerinden, Günsan İşçilerine Destek

0
1818

img_0398Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının (EMİS) kurucularından olan Schneider patronu, sahibi olduğu Günsan’da baskılarını artırdı. İşçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olması sonrası işçi atan patron, yapılan eylemler üzerine atılan işçileri geri alma ve sendikanın yetkisine itiraz etme sözünü tutmadı.

Schneider’e bağlı tüm işyerlerinde işçiler, Günsan işçileriyle dayanışma amacıyla her vardiyada iki saat iş bırakma eylemi yaptılar. Eylemlerde, EMİS’in sözleşme görüşmelerindeki uzlaşmaz tutumu da protesto edildi.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu, 30’a yakın fabrikayı kapsayan ve 50’yi aşkın temsilcisiyle EMİS’e bağlı General Elektrik işyeri temsilcilerinin de katıldığı eylem, polis tarafından OHAL gerekçe gösterilerek engellendi. Polis, ısrar edilmesi halinde sendikacıları gözaltına almakla tehdit etti. Açıklamayı fabrika içinde yapan işçiler “İşçiyiyiz OHAL’de direneceğiz” sloganıyla polise tepki gösterdi.

Patron iş bırakma eylemi nedeniyle işçilerden savunma istedi.
İşçiler, Sendika Genel Merkezi’nin gönderdiği metni imzalayarak işverene verdi ve eylemlerine  devam edeceklerini belirtti.

01.12.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.