Gerici vakıf ve derneklere on binlerce Euro’luk AB fonu

0
82

Gerici tarikatlara yakın vakıf ve dernek gibi kuruluşların Avrupa Birliği’nden on binlerce Euro’luk fonlar aldığı görüldü. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ensar Vakfı da Avrupa Dayanışma Programı Kalite Sertifikası için başvuru yaptı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre iktidara yakınlığıyla bilinen cemaat-tarikat bağlantılı vakıf ve derneklerin Türkiye Ulusal Ajansı aracılığıyla aldığı Avrupa Birliği fonlarına yenileri eklendi.

Onur Haftası’nda Beşiktaş Belediyesi’ne asılan gökkuşağı bayrağını sosyal medya hesabından, “Siz i**e misiniz ki LGBT bayrağı asıyorsunuz?” yazısıyla paylaşan Mahmud Altunsoy Genel Başkan Yardımcısı olduğu Vakıfay Derneği’ne binlerce Euro’luk hibe verildiği ortaya çıktı.

Bunun yanında Nakşibendi tarikatının Konyevi koluna ait olduğu belirtilen Kevser Eğitim Vakfı’nın da binlerce Euro’luk hibe aldığı bildirildi.

On binlerce Euro

Açıklanan verilere göre Vakıfay Derneği’nin, “Afetlere Karşı Gençliği Güçlendirme” projesine 26 bin 112 Euro hibe desteği sağlandı.

Nakşibendi tarikatının Konyevi koluna yakınlığıyla bilinen Kevser Derneği’nin ise “Uluslararası Gençlik Çalışmaları İçin Gençlik Çalışanları İş Birliği Projesi” için 31 bin 912 avro hibe aktarıldı.

Ensar Vakfı

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ensar Vakfı da Avrupa Dayanışma Programı Kalite Sertifikası için başvuru yaptı. Vakfın başvurusu olumlu değerlendirildi.

Vakfın böylelikle, gönüllülük projeleri kapsamında genel merkez düzeyinde hibe talebinde bulunabileceği ifade edildi. Şubeleri aracılığıyla Türkiye Ulusal Ajansı’ndan yüz binlerce Euro’luk AB fonu alan vakfın, genel merkez düzeyinde de AB fonu almasının önü açıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.