Güney Kore’de binlerce Samsung işçisi adil maaş ve yıllık izin talebiyle 3 günlük greve çıktı

0
85

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’da işçiler yıllık izin günlerinin artırılması ve daha adil maaş talebiyle greve çıktı. 3 günlük grev başlatan binlerce işçi, taleplerinin kabul edilmemesi halinde daha büyük bir greve gideceklerini ilan etti.

Samsung’da 6 bin 500’den fazla işçi daha adil maaş talebiyle üç günlük greve çıktı.

Greve çıkan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası, taleplerinin karşılanmaması durumunda yeniden greve gideceklerini belirtti. Sendikanın üye sayısı yaklaşık 30 bin ve bu sayı Samsung’un Güney Kore’deki işçi sayısının dörtte birine denk geliyor.

Sendika geçen ay da greve çıkmıştı. Samsung tarafından yapılan açıklamada grevlerin üretimlere hiçbir etkide bulunmadığı yönünde olsa da, sendika henüz yeni örgütlendiklerini ve bu sayıların başarı olduğunu belirtiyor.

Sendikanın talepleri arasında daha adil maaş ve yıllık izin sürelerinin bir gün uzatılması yer alıyor. İşçiler ve sendika, şirketin işletme kârından sermaye maliyeti düşülerek yapılan prim hesaplamalarının adaletsiz olduğunu savunuyor.

Samsung 5 Temmuz’da yaptığı açıklamada, yılın ikinci yarısındaki kârının (Nisan-Haziran ayları arası) geçen yılınkinin 15 katı olduğunu belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.