Sınavda Türkiye 2’ncisi oldu, 7 kişiyle girdiği mülakatta 3 dakikada elendi

0
100

Seçim öncesi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mülakatı kaldıracağız” vaadinde bulunmasına rağmen kamuda mülakat devam ediyor. Böylece liyakat esas alınmıyor, insan kayırılıyor.

Bunun son örneği de girdiği hakimlik sınavında Türkiye 2’ncisi olan Gökhan Kuşcuoğlu oldu. Kuşcuoğlu sınavın ardından mülakata hak kazandı. 7 kişiyle girdiği mülakatta ise 3 dakikada elendi. Kuşcuoğlu, 2021 yılında da girdiği idari hakimlik sınavında Türkiye 165’incisi olmuş ve yine mülakatta elenmişti.

Hataylı depremzede

Karar gazetesinden Merve Şişman’ın haberine göre, Kuşcuoğlu 2023 yılında girdiği sınavda 93 puanla Türkiye 2’ncisi oldu. 7 kişiyle birlikte aynı anda mülakata giren hakim adayı sadece 3 dakikada elendi. Hatay’daki deprem felaketinden sağ kurtulan Kuşcuoğlu “Hakim olabileceğimi 3 dakikada nasıl ispatlamam gerekiyor?” sözleriyle yaşadıklarına isyan etti.

Gökhan Kuşcuoğlu, mülakatlarda yaşadığı deneyimleri şöyle anlattı: “2016 yılındaki İdari Yargı Hakim Yardımcılığı sınavı 89 puanla Türkiye 43.’sü oldum. 200 idari hakim kadrosu ihdas edilmişken mülakat sonucu 120 kişi alındı. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Yeterli sayıda nitelikli aday bulamadık’ demişti. Oysa mülakatta sorulan soruların hepsini doğru cevaplamıştım. Nitelikli bulmadılar demek ki! Devletimizin beni idari hakim olarak kabul etmesi için daha ne yapmam gerekiyor acaba? 3 veya 3.5 dakikada hakim olabileceğimi nasıl ispatlamalıyım? Acaba komisyon üyelerine Allah tarafından verilmiş maddi ve manevi bir güç mü var? İnsanların hayatlarının 30-40 yılını etkileyebilecek bir kararı 3 dakikada vererek hakim olup olamayacaklarını nereden biliyorlar?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.