TÜİK’in sır gibi sakladığı “madde fiyat listesi”nin artış endeksleri üzerinden güncel hali hazırlandı: Ev kirası 5845 lira, muayene ücreti 34 lira imiş!

0
131

TÜİK’in mahkeme kararlarına rağmen sır gibi sakladığı madde fiyat listesinin güncel hali Ekonomim’den Alaattin Aktaş tarafından ürün gruplarına dair açıklanan fiyat artış endeksleri dikkate alınarak yeniden hesaplandı. Ortaya çıkan tablo gülünecek cinsten!

Aktaş TÜİK’in en son Nisan 2022’de açıkladığı madde fiyat listesi ve çeşitli ürün gruplarına dair açıklanan fiyat artış endeksleri üzerinden bir hesap yaptı.

Yazısında güncelleme yapan Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

Tabloda yer verdiğim 100 kalem arasında öyle fiyatlar var ki, insan gerçekten inanamıyor. TÜİK bu fiyatlara bir açıklama, bir gerekçe getiriyor, getirmeye çalışıyor ama yine de bu fiyatlar inanılmaz!

Şimdi sıkı durun! TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Muayene ücreti Nisan 2022’de 28 lira 22 kuruşmuş ve iki yılı aşkın sürede yüzde 19 artmış!

TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: “Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.”

TÜİK mahkeme kararına rağmen açıklamadı

DİSK, TÜİK’in madde fiyat listesi yayımlamama kararına itiraz edip dava açmıştı. Mahkeme DİSK’i haklı buldu. Ancak TÜİK, mahkeme kararına rağmen madde fiyat listesini açıklamamaya devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.