GEZİ’Yİ ÇALDIRMAMAK İÇİN

1
1541

Odak, 6 Ağustos 2013

Balyoz Davası’ndan sonra Ergenekon Davası’nda da ağır cezalar yağdı. Oligarşik rejimin 1nci Cumhuriyetini yıkarak yerine din istismarına dayanan 2nci Cumhuriyet rejimini kuranlar eski rejimin itiraz eden veya yeterince biat etmeyen kadrolarını ağır cezalara çarptırdılar. Arada ne eski rejimin ne de yenisinin tarafında olan çok sayıda dürüst kişi de ezildi.

Kimseye halka karşı işlediği suçlardan dolayı ceza verilmedi. AKP onları demokrasi ve adalet için değil sırf topluma korku vermek, toplumu terörize etmek için cezalandırdı. ”Yetmez Ama Evet”çi cephenin bu davadaki AKP yanlısı gayreti görülmeye değerdi. AK-solcu cephe genellikle devletten pek zarar görmemiş uyanık kesimlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla onların eski rejim taraftarlarına karşı öfkelerinin temel nedeni yeni rejimden yararlanma hevesi olabilir.

Eski devlet zevatı,  eski rejim çerçevesindeki anayasal görevlerini yapmaya kalkmış oldukları için ceza aldılar. Mesela normalde ordunun AKP hükümetini dine dayalı rejim kurmaya kalktığı için alaşağı etmiş olması gerekiyordu. Ama generaller buna cesaret edemedi. Sadece hükümete karşı gizli gizli kem küm edebildiler. O da ceza almalarına yetti. Onların ceza almasına itiraz etmeyen aynı dönemin temel kadroları ise yeni düzene boyun eğdikleri için kurtuldular.

Biz hem eski rejime hem de yenisine karşı mücadele eden ve başta eski rejim olmak üzere her ikisinin birden baskı ve terörüyle karşılaşmış bir devrimci hareketiz. Ergenekon davasında nasıl hukuk ihlalleri yapıldığını biliyoruz. Biliyoruz ki AKP aynı mantıkla Taksim Dayanışması üyelerini de yargılayıp hepsine müebbet hapis cezası verebilir.  Fakat generaller ve eski rejimin despotları ceza aldı diye üzülecek değiliz. Gezi direnişinin Ergenekon davasında yargılanan ulusalcıların peşine takılmasına karşıyız.

Erdoğan çok sıkışık durumda. Bilindiği gibi AKP’yi ABD emperyalizmi eski rejimi tasfiye etmesi için iktidara getirdi. Bu süreçte onu kuvvetle destekledi. Erdoğan emperyalistlere çok inandı ve ileri gitti. Her adımda kavganın içine çekildi ve geri dönemeyecek duruma geldi. Şimdi terkedilmiş olduğunu düşünüyor ve panik içinde.

Tümüyle politik maksatlarla açılan ve geleneksel hukuk kurallarına itibar edilmeyen bu davaların toplumda çok büyük öfke biriktirmesi olasılığı bulunmaktadır. Yenilenler fırsat bulduklarında büyük intikam alırlar. Erdoğan böyle düşmeye devam ederse onu feci bir son bekliyor. Erdoğan durumu biliyor ve günü kurtarmaya çalışıyor. Şimdi AKP, cezaya çarptırılan eski rejim yanlılarının uzlaşma arayışlarını bekleyecektir.

Gezi direnişini Silivri’de yargılanan eski düzenin eli kanlı egemenlerinin yanına çekme girişimlerine karşı “Silivri’ye gitmiyoruz” demek yetmez. Türkiye solu eğer Gezi’yi çaldırmak istemiyorsa yükselen Türk ve Kürt milliyetçiliğine ve karşı kendi içinde bir koordinasyon oluşturmalıdır. Türkiye solu Gezi direnişiyle birlikte kazandığı inisiyatif olanağını değerlendirmelidir. Şimdi sadece Türk milliyetçiliği değil her iki milliyetçilik birden Gezi’yi çalmak için uğraşıyor.  Türkiye solu her iki milliyetçilikten bağımsız aktif ve birleşik bir güç olarak davranabilirse çok gelişir. Aksi halde büyük bir olanağı kaybedecektir.

1 Yorum

 1. ADALETİ UYKUDA UYUYAN & UNUTAN ÜLKENİN KAYIP ÇOCUKLARI

  Mühür gözlü çocuk
  Yüreğimde yanan ateşten mühürüsün
  Bu dava bitmez , bu serüven sürer …
  Yar göğsüne baş komadan
  Dövülüp , ölen çocuk
  Oysa işte o an ne kadar da …
  Oysa hepimizden de büyüktün
  Mühür gözlü çocuk

  Şahin KANBUR – 07 . 08 . 2013

  **!**

  Türkiye’de DEVLET’E KARŞI işlenen suçlara CEZA , HALKLAR’A KARŞI işlenen suçlara da ÖDÜL yağmıştır !

  Kahrolsun TÜRKİYE’NİN bu ADALETSİZ , DEMOKRASİSİZ , NİTELİKSİZ ve BOZUK DÜZEN SİSTEMİ ve BOZUK DÜZEN ÇARKI (!) …

  Şahin KANBUR – 07 . 08 . 2013

  **!**

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.