Gladbeck’te Yüreklere Dokunan Bir Festival

0
1927

Mehmet TANLI

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) 30. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde AABF, Kuzey Ren Vesfalya Bölge Temsilciliği’nin öncülüğünde çok özel bir etkinliğe Gladbeck Alevi Kültür Merkezi (AKM) ev sahipliği yaptı. Geniş dernek alanında, renkli, eğlenceli ve bol halaylı geçen Kültür Festivali, Yol TV’den kısmen canlı olarak yayınlandı. Pırıl pırıl bir havada yapılan, “Her şey çok güzel olacak!” sloganıyla başlayan ve çok sayıda sanatçının sahne aldığı Kültür festivaline birçok AKM yöneticisi, üyesi ve dost derneklerden yöneticilerin yanısıra 500’e yakın vatandaşımız katıldı.

Festivalin konukları da vardı. Festivale AABF yönetiminden 2. Başkan Aziz Aslandemir, Genel Sekreter Ufuk Çakır , AABF Kuzey Ren Vesfalya Başkanı Soner Solmaz, Sekreter Sibel Gümüş, Mesut Kabakçı, Baden Württenberg Başkanı Ergün Özcan ve diğer şehirlerdeki Cemevlerinin başkanlarının yanısıra CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Köln Başkanı Günay Çapan, Birleşik Haziran Hareketi’nden Gencay Sözüdoğru, DİDF Sözcüsü Hüseyin Avgan da katılarak destek verdi.

AKP tüm sorunların kaynağıdır

Sunuculuğunu Bielefeld AKM başkanı Bahar Çoşkun’un yaptığı festivalde ilk olarak sahneye gelen ve festivaldeki katılımcılara seslenen CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal şunları söyledi:

“Alevi dostlarımın arasında olmaktan son derece mutluyum. Türkiyede şu anda AKP ve MHP patentli ceberrut bir rejim ve sarayın baskıcı rejimi ile ona inançla direnenler var. Şu anda her ne kadar muhalifler üzerindeki baskılar artmış durumda olsa da umutlarımız var, çünkü ortak mücadeleyle muhalifler son 31 Mart’taki yerel seçimlerde en büyük illerde belediye başkanlıklarını kazanarak başarılı olmuş, AKP’yi geriletmişlerdir. AKP çözülüyor. Ülkede müthiş bir sosyal uyanış var. Önümüzdeki yenilenecek olan İstanbul seçimleriyle bu mücadelemizi taçlandırmak istiyoruz. YSK suç işlemiştir kazandığımız seçimi iptal ederek. AKP tüm sorunların kaynağıdır. Sorunun kaynağı olanlar çözüm olmazlar. Bu nedenle 24 Haziran’da her şey daha güzel olacak. Unutmadan belirtmeliyim ki ilk defa AKP’nin kimyasını bozan, dünyanın en büyük hak arama, demokrasi eylemi olan Gezi’de yitirilen gençlerimizi de Gezi’nin yıldönümünde buradan saygıyla anmak istiyorum.” dedi.

Orhan Sarıbal’ın konuşmasından sonra festivalin ev sahipliğini yapan Gladbeck AKM Başkanı Erkan Ayvere de festivale gelen katılımcıları selamladı.

Aleviler muhalifleri yan yana getirebilir

Daha sonra ise AABF NRW Bölge Dernekleri Başkanı Soner Solmaz kitleye seslendi. Solmaz, “Bugün burada eyaletimizdeki Cemevlerimizden gelen Alevi toplumunun yanısıra toplumun diğer farklı katmanlarından oluşan insanlarımız da aramızda bulunuyor. AABF’nin 30 yıllık başarılı çalışmalarından gurur duyuyoruz. Örgütümüz sayesinde büyük kazanımlarımız oldu. Festivalimizdeki kaynaşma ortamı bizi son derece mutlu etmektedir. Almanya’daki demokrat, seküler, muhalif bloğun yan yana gelmesinde biz Aleviler öncü bir rol üstlenip köprü vazifesi görebiliriz. Tüm bu kesimi biz yan yana getirebiliriz. 30 yıl önce AABF’yi kuranlara, Cemevlerimizde hizmet veren yöneticilerimize ve tüm üyelerimize candan teşekkür ediyorum. Herkesi 28 Eylül’de Köln’de yapacağımız final etkinliğimiz olan Barış Senfonisine bekliyoruz.” dedi.

Birkaç kitap sergisi ile leziz yemek stantlarının da bulunduğu Gladbeck’teki festivalde, Grup Diyar, Adem Aslandoğan, Ali Asker Arduç, Ergün Efe, Erdinç Buruç, Onur Kocamaz, Kirvem Erdal, Dost Kervanı Grubu, Serpil Binici, Erdal Abacı, Nedim Şahin, Elif ve Ece Naz Kuşdoğan sahne alarak nefesleriyle, deyişleriyle renk kattı. 

Gladbeck’teki festival yüreklere dokunan birlik çağrılarının yapıldığı bir festival olarak hatırlarımızda kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.