Gökhan Taşyakan (Ulaş Adalı) İstanbul’da Anıldı

0
2520

12 Eylül günü devrimci savaş alanlarında ölümsüzleştiği duyurulan DKP kurucu kongre üyesi Ulaş Adalı için İstanbul Birleşik Devrimci Parti il binasında anma etkinliği gerçekleştirildi. Onun mücadelesine bağlılık sözlerinin bir kez daha yinelendiği anmaya, Gökhan Taşyakan’ın, Aziz Güler’in, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın aileleri; BÖG Başkomutanı Ulaş Bayraktaroğlu’nun annesi Melike ablamız; HDP milletvekili Müslüm Doğan; Devrimci Hareket, ESP, ODAK, Partizan ve yoldaşları katıldı. IMG_1428

“Aslolan Örgüttür, Aslolan Mücadeledir”

Anmada Gökhan Taşyakan’ın 20 yıldır mücadele içerisinde olduğu ifade edilirken, bu 20 yılda hem Türkiye’de hem de Kobane ve devrimci savaş alanlarında en ön saflarda mücadele ettiği vurgulanarak kendisinin “Direniş Umudu Yenilmeyecek” başlıklı mektubu okundu. Mektup şu şekilde:

“Sevgili annem, babam, ağabeyim, mücadele yoldaşlarım, Türkiye işçi sınıfı, ezilen Kürt halkı her ulustan genç yaşlı ve kadın yaşam arkadaşlarım, Kurtuluş savaşçıları…

Siz bu satırları okuyorsanız ben Necdet Adalı’nın, Zeki Erginbay’ın, Aynur Sertbudak’ın ve Behzat Baykal’ın ışıklı yolunda ilerliyorumdur.

Tarihsel ve siyasal olarak ezilen Kürt halkının haklı mücadelesinde entarnasyonalist saflarda bir nebze olsun katkı sunabilmişsem ne mutlu bana ne Kurtuluş savaşçılarına…

Sizleri işçi sınıfı ve ezilen halkların haklı mücadelesini hiçbir etki altında kalmadan, kendi özgür irademle desteklemekten pişman olmayacağım, uğruna ölünebilecek değerler vardır ve varolacaktır. Ancak uğruna ölünebilecek değerler yaratmak çok daha zordur. İşte Kurtuluş safları uğruna ölünebilecek değerler silsilesi yaratan bir maniveladır. Şöyle seslenmek isterim sizlere: ‘Aslolan örgüttür, aslolan mücadeledir.’

IŞİD çetelerinin zulmüne direnmek, insanlığın safında yerini almak demektir. Bizlerde naçizane bu görevi hakkıyla yerine getirebilecek görevlerde bulunabilmişsek bu ezilen Kürt halkı sayesinde olabilmiştir. Kürt halkının tarihsel direnişi böyle bir enternasyonalist direnişi mümkün hale getirmiştir.

IŞİD zulmüne direnen Kürt halkı başta olmak üzere; ezilenlerin enternasyonalist dayanışması mümkü hale geldi. Kürt halkının muazzam devrimci potansiyeli Ortadoğu’nun yüz akı oldu.

Buradan birkez daha seslenirken Kurtuşumuzun bayrağı yere düşmeyecek rahatlığıyla sizleri bir kez daha selamlıyorum.

Nasıl ki düşmediyse Stalingrad, yenilmediyse Moskova, düşmeyecek Kobane, düşmeyecek Afrin, düşmeyecek Rojava, direniş yenilmeyecek. Bugüne kadar bana emeği olan mücadele yoldaşlarımı ve dostlarımı birkez daha selamlıyorum. Elveda bütün dünyanın halkları, işçi sınıfı ve ezilenler elveda…”

Mektubun okunmasından sonra Gökhan Taşyakan’ın vasiyeti üzerine okunmasını istediği şiir bir kadın yoldaşı tarafından okundu ve sevdiği müzik dinlendi. Kurum temsilcilerinin yaptığı konuşma sonrası anma sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.