“Görünen köy…”

0
1413

AKP'li başkan

En İyi Bildikleri İşi Yapıyorlar!

Sandıkların kurulmasına artık saatlerle ifade edilen bir zaman kalmışken, ”İlk Skandal Seçim Güvenliği Haberi” yurt dışı temsilciliklerinden geldi.

Birgün‘de yayımlanan bir habere göre, yurt dışı oylarının toplandığı bölümde görülen AKP’li bir başkan, fark edilmesi üzerine olay yerinden kaçtı.
MHP’li ve CHP’li üyelerin tepki gösterdiği olay, ”Yarın yaşanacakları dünden gösteren bir durum gibi görünüyor!” yorumlarına neden oldu.

Olay, Köln’deki Born Havaalanı’nda gerçekleşti. Yurt dışındaki vatandaşların 11 bölgede kullandığı oyların toplandığı gümrük bölümünde skandal bir olay yaşandı.
Yalnızca Oy Saklama Komisyonu Üyelerinin girebildiği bölümde, AKP’nin yurt dışı teşkilatı başkanı Süleyman Çelik’in elini kolunu sallayarak dolaştığı fark edilince skandal ortaya çıktı.

Kendilerinin haftalar öncesinden akredite olarak bu bölüme girebildikleri, bunun için konsolosluktan gerekli izin işlemlerinin alınması gerektiğini belirten AKP’li ve MHP’li komisyon üyeleri olaya tepki gösterdi. Üyeler, Alman gümrük personelinin kontrolünde olan bölüme girebilmeyi beceren Çelik’in bunu, THY personeli aracılığıyla yapmış olabileceğini düşündüklerini belirttiler.

”Buralarda bile böyle usülsüzlük yapıyorlarsa, gerisini siz düşünün.” diyerek olaya tepki gösteren üyeler, uçağa oyları THY personelinin aldığını; sonrasında ne olduğunu bilemediklerini belirttiler.

Yaşanan olayın fark edilmesi üzerine Konsolosluk görevlisinin de olaya tepki gösterdiğini belirten komisyon üyeleri, daha şimdiden sandıklara AKP gölgesi düştüğünü ifade ettiler.

Birgün’deki haberin tamamı şöyle:

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri için 8 ile 25 Ekim tarihleri arasında kullanılan yurtdışı oylarının güvenliğine, AKP’nin yurtdışı teşkilatı UETD gölgesi düştü. Başta Köln olmak üzere Almanya’daki altı, Hollanda’daki üç, Belçika’daki iki seçim bölgesinden oluşan 11 seçim bölgesinde kullanılmış oylar 27 Ekim Salı günü Köln/Bonn Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderildi. Ancak oyların gönderilmesi sırasında skandal bir olay yaşandı. Oy torbalarının kargo bölümünden uçağa teslimi sırasında, sadece Oy Saklama Komisyonu üyelerinin girebildiği bölüme UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in de girdiği tespit edildi. Oy Saklama Komisyonu Üyesi CHP ve MHP temsilcileri, kendilerinin o bölüme girebilmek için haftalar öncesinden akredite olduklarını hatırlattı.

Parti temsilcileri, UETD’li Çelik’in ancak, oy torbalarını Türkiye’ye taşıyan Türk Hava Yolları’nın (THY) desteğiyle oraya girmiş olabileceğini düşünüyor. 27 Ekim’deki gönderme işlemlerine, 2 Haziran’ın aksine TRT ve AA dışındaki basın mensupları davet edilmedi.

“OYLARININ NE KADAR GÜVENDE OLDUĞUNU SORGULAR OLDUK”
UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in, Sandık Koruma Komisyonu üyeleri dışında kimsenin giremeyeceği bölüme girdiğini gösteren fotoğrafları ve yaşananları CHP temsilcisi Kazım Sarıkaya şöyle anlattı: “Komisyon üyeleri haricinde hiçbir yetkilinin giremeyeceği yer orası. UETD Genel Başkanı oraya elini, konulu sallayarak gelebildi. Orası oy torbalarının paketlendiği, yüklemelerin yapıldığı yer.”

Çelik’in oraya rahatça nasıl girdiğine kimsenin bir açıklama getirilemediğini aktaran Sarıkaya, “Muhalefet partileri olarak tepki gösterdik. Biz tepki verince Çelik apar topar arabaya binerek kaçtı.” dedi. “UETD Genel Başkanı rahatça oraya girebiliyorsa, oyların ne kadar güvende olduğunu sorgulamak lazım” diyen Sarıkaya, “Almanya’da, Alman gümrük sınırlarını aşıp da oyların olduğu yere kadar gelebiliyorsa, AK Parti Türkiye’de neler yapar bilemiyoruz.” şeklinde konuştu.

“ARTIK OYLARDAN EMİN DEĞİLİZ”
Oy Koruma Komisyonu üyeleri olarak o noktaya girebilmek için bir hafta önceden akredite olduklarını bildiren Sarıkaya şöyle devam etti: “Bütün kimlik bilgilerimiz, pasaport fotokopilerimiz havaalanı yönetimine teslim edildi, konsolosluk tarafından bizim için özel izin alındı. UETD’li Çelik için öyle bir şey söz konusu olmadığı halde oraya nasıl geldi? Bunu Başkonsolosumuz Hüseyin Emre Bey de araştırıyor. Kendisi bizimle birlikte tepki gösterdi. Ama nasıl girdiğini bulamadık. Kafamıza takılan asıl soru; bunu yapan ‘oyları ulaştırma sürecinde bir noktada oy torbalarını da değiştirebilir mi’ sorusu. Her şey olabilir. Oylardan emin değiliz. UETD Başkanı buralara girebiliyorsa AK Parti’nin girmeyeceği hiçbir yer yok demektir. Seçim güvenliği kalmadı.”

“ÇELİK’İ ORAYA ALAN THY, OYLARI NE YAPAR BİLEMİYORUZ”
Oy Koruma Komisyonu Üyesi, MHP temsilcisi Behzat Körpınar ise “Biz oraya akrediteyle girdik. Her partinin birer temsilcisi olacaktı. Biz orada oyları paketlerken Süleyman Çelik geldi. Konsolos Beye sorduk, kendisinin haberdar olmadığını söyledi. THY yetkilisini çağırdı. O arkadaş da, haberi olmadığını söyledi, özür diledi.” dedi. UETD Genel Başkanı’nın oraya rahatça girebilmesinin kendilerini kuşkulandırdığını bildiren MHP’li Körpınar, “Tabi THY’ye güvenimizde kuşku oluştu. Çelik, büyük ihtimal THY sayesinde oraya girdi. Buna şahit olduktan sonra yurt dışı oyları konusunda güvenimiz sarsıldı. Biz oy torbalarını neticede THY yetkililerine teslim ediyoruz. Onlar oyları paketliyorlar. Biz uçağa teslim ettikten sonra ne olduğunu bilmiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan MHP temsilcisi Tansel Çiftçi de seçim güvenliği konusunda aynı endişeleri taşıdığını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.