Tecrit Sürüyor!

0
1252

F-tipi

Tecrit Katmerlenerek Sürüyor!

Mahpusların görüşçüleri hapishaneye alınmıyor!

Sincan F Tipi Hapishane İdaresi yeni bir uygulama başlattı!
Yönetmeliği diledikleri gibi, ama mahpusların üzerindeki tecridi ağırlaştıracak biçimde eğip büken hapishane idaresi şimdi de hakkında dava açılmış ziyaretçileri uyduruk gerekçelerle, hapishanedeki arkadaşlarını ziyaret etmekten men etti.

Sincan Hapishanesi İdaresi, daha önce de, yine yönetmelikteki bir maddeyi akla ve mantığa uymayan bir biçimde ”Yorumlayarak” mahpusların kitap, dergi, gazete ve bülten-broşür gibi yayınlara ulaşmasını engellemişti.
Söz konusu yönetmelik maddesi ”Tutuklu-Hükümlüler parasını ödeyerek kitap, dergi, gazete gibi süreli-süresiz yayınlardan faydalandırılırlar.” şeklinde bir içeriğe sahipti. Hapishane idaresi bu yönetmelik ifadesini, mahpuslara yayınları vermeyecek şekilde ”yorumlamış” ve baskıcı uygulamalarda yeni bir çığır açmıştı.
Hapishane idaresi, bu karara itiraz eden mahpuslara, ”Madde açık; ‘parası ödendiği taktirde’ diyor, siz para ödemiyorsunuz bu yayınları görüşçüleriniz yolluyor, postayla alıyorsunuz, yani bedava alıyorsunuz. Bu tutumunuz maddeye aykırı.” şeklinde bir yanıt vermişti.
Görüşçülerin ve mahpusların itirazı sonuç vermemiş ve mahpusları ziyarete gelen yakınlarının yanında getirdiği veya posta yoluyla gönderilen kitaplar, gazeteler, dergi ve diğer süreli-süresiz yayınlar içeri alınmamıştı.

Sincan Hapishanedeki uygulamalara şimdi bir yanisi eklendi.

Mahpusların ziyaretine giden görüşçülerin yargılanıyor olmaları gerekçe edilerek görüş hakları engellendi.
İdarenin bu yeni ve ”Parlak Buluş”uyla, hakkında dava açılmış olan görüşçülere ve mahpuslara birer tebliğ yapılarak, süren soruşturma gerekçe gösterildi ve görüşçülerin ziyaret hakkından men edildiği bildirildi.
Hapishanenin taraflara tebliğ ettiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

…Ceza infaz kurumu yönetimince, gerekli görülmesi halinde bildirilen ziyaretçiler hakkında, ziyarette bulunmalarında sakınca bulunup bulunmadığı hususunda kolluk aracılığıyla araştırma yaptırılır. Sakınca görülenlere ziyaret izni verilmez…

Bu gerekçeyle, Erol Zavar’ın görüşçüsü Meltem Tuna’ya da bir tebliğde bulunuldu.

Zavar
Görüşçüye, hakkında yürütülen iki ayrı soruşturma olduğu hatırlatılan bir tebliğ gönderen idarenin ifadeleri şu şekilde: ”Yasa dışı terör örgütünün açık alan yapılanması içinde faaliyet gösterdiği, bu oluşumlarca organize edilen eylem/etkinliklere katıldığı, cezaevi ziyaretlerinde ise örgütsel yapı içerisinde oldukları değerlendirilmekte olup, hükümlü-tutuklular arasında örgütsel haberleşme yapabileceği, bu iletişimin sonunda etkin bazı kişilere gerekli talimatları verebileceği, duruma göre inisiyatif geliştirerek, gerekli idare işlemlerini yapabilecekleri, cezaevinde veya kamuoyunda ses getirecek radikal eylemlerede bulunabilecekleri, toplumsal barışa ve kamu düzenine zarar verebilecekleri kaçınılmaz bir durum olarak değerlendirilerek, güvenlik gerekçesi ile ziyaret etmesi sakıncalı görülüp görüş listesinden çıkartılmasına, tutuklu-ükümlü Erol Zavar’ın tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde yeni ziyaretçi
bildirmesine;
Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Sincan İnfaz Hakimliği’ne itirazı kabil olmak üzere oy birliği ile kabul edildi.”
.

Tebliğ
imageZavar ve Tuna karara itiraz etseler de aksi yönde bir kararın çıkması beklenmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.