Halka Tasarruf Nutukları, Saray’a Yedek Ödenek!

0
1360

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, geçtiğimiz yıl boyunca bütçeden hangi kurumun ne kadar yedek ödenek kullandığını açıkladı.

Saray ve hükümet kanadından sürekli tasarruf söylemleri dile getirilirken, kurumların kullandığı ekstra ödenekler dudak uçuklattı.

Buna göre yedek ödenekten kurumlara toplamda 2,8 milyar lira aktarıldı. En fazla yedek ödenek aktarımının 1,2 milyar lira ile Maliye’ye yapıldığı belirtildi.

İkinci sırada 600 milyon lira ile kapatılan Başbakanlık yer aldı. Kapatılan AB Bakanlığı da 348,2 milyon lira yedek ödenek kullandı. İçişleri’ne ise 237,9 milyon lira aktarıldı.

Geçen yıl 7,7 milyar lira bütçesi bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na birçok başlık altında yedek ödenekten yaklaşık 106 milyon lira aktarıldı.

2018’de bütçesi 845,3 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı’na ise “yedek ödeneğe aktarılan ödenekler”den de dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 817 milyon lira verildi. Bu durumda Cumhurbaşkanlığı neredeyse bütçesi kadar miktarı yedek ödenekten kullanmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.