YSK Başkanı’na Göre Sahte-Hayali Seçmen Yok, Her Şey Olağan!

0
1015

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 31 Mart’taki yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son dönemde artan sahte ve hayali seçmen iddialarını yalanlayan Güven, vatandaşların sisteme iki kere kayıt olmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Bugün itibariyle mevcut seçmen sayısının 57 milyon 93 bin 985 kişi olduğunu belirten YSK Başkanı, ölü olmasına rağmen kaydı düşmemiş kişilerin kayıtlarının incelenerek sistemden düşürüldüğünü söyledi.

Güven’in konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“1 Ocak’tan önceki dönemde 100 yaş üzerinde 6 bin kişinin olduğunu görünce, şüphelendik kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişiden, ölü olanlar kayıttan düşüldü. Ancak 1 Ocak’tan sonra, yani listeler askıya çıktıktan sonra da 165 kişiyle ilgili de böyle ihbar geldi. Biz de kendi kayıtlarımızı kontrol ettik ve 100 yaş üzerindeki seçmenlerle ilgili araştırma yapılması için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne yazı yazdık. Oradan sonuçlar geldi. Bunlardan 7 kişinin sağ olduğu, diğerlerinin öldüğü belirlendi. Bu 7 kişi dışındaki vatandaşlar, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarından ve bizim seçmen kütüğü listesinden düşüldü. Seçimde sandık başına koyacağımız listelerde bu vatandaşlarımızın isimleri olmayacak. Sadece bunu da yeterli görmüyoruz. Seçimden bir hafta önce de yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden ölen vatandaşların listesini tekrar almak suretiyle sisteme işleyip, kayıtlarını düşüyoruz. Dolayısıyla sistemde şu an itibarıyla ölü seçmen görünmüyor. Seçimden bir hafta öncesine kadar vefat eden seçmenleri de listelerden düşüreceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.