Hamm Cemevi’nde Sosyal Medya Anlatıldı

0
1303

Almanya’nın Hamm şehrinde çalışmalarını sürdüren Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi’nin (HBVAKM) gelenekselleşen ve her hafta bir konunun işlendiği ‘‘Perşembe Muhabbetleri‘’nde bu kez de konu olarak dernek üyelerine sosyal medya kullanımı, sosyal medyanın yararları ve zararları anlatıldı. Hamm cemevindeki program Cafer Kaplan Dede’nin üyeleri selamlaması ve alevi medya kuruluşlarının ve  yayınlarının kısa tanıtımıyla başladı.

Cafer Kaplan Dede Alevilerin Sesi Dergisi’nin ve Yol TV’nin yayınlarının Alevi topluma ulaşımı ve onları bilgilendirme konusunda önemli bir rol oynadığını ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Yol TV‘nin haksız ve siyasi nedenlerle Türksat uydusundan atılmasına itiraz edildiğini  ve konun mahkemede olduğunu, Astra uydusundan yapılan yayınların Türksat’taki kadar izleyici hedef kitleye ulaşmamasının üzücü olduğunu söyleyen Cafer Kaplan; TV yayınlarının çok masraflı ve zahmetli bir şey de olsa çok önemli olduğunu vurguladı.

Sosyal medya mutlaka bilinçli ve ölçülü kullanılmalıdır

Daha sonra Hamm’daki cemevinin üyesi olan Sosyal Danışman-Gazeteci Mehmet Tanlı, sosyal medya üzerine slaytla detaylı bir sunum yaptı. 

Mehmet Tanlı konuyla ilgili olarak üyelere şunları aktardı: “Sosyal medya internette işitsel, görsel bilgi paylaşımıdır. Demokratik ülkelerde herkesin fikirlerini özgürce dile getirebildiği, fikir ve düşüncelerin paylaşıldığı, insanların birbirleriyle tanıştığı, birbirine destek olduğu, tüm bu altyapının ve sistemin tümüne verilen isimdir. Sosyal medya artık insanların hayatına girmiştir. Sosyal medya bilinçli kullanıldığı zaman iyi bir şeydir. Birçok yararının yanısıra zararları da bulunmaktadır. Sosyal medyanın en büyük zararı nedir diye sorsanız ben ilk olarak abartılıyorsa zaman kaybı derim. Dünyanın birçok yerinde internet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmalar var bunların sonucuna göre insanlar artık en fazla zamanı sosyal medyada geçiriyorlarmış.’’

Mehmet Tanlı sunumunda dünyanın en önde gelen sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, LınkedIn, Google Plus ve diğerlerinden de bahsetti ve o sektördeki sahtekarlıklar konusunda da izleyicileri uyardı.

Tanlı, ‘’Bazen sosyal medya size gösterilenle gerçeklerin birbirini tutmadığı yerdir. Orada farklı fikirleri, düşünceleri tanıma ve öğrenme, çabuk örgütlenebilme, yeni arkadaşlar edinebilir, yeni iş bağlantıları kurabilir, dernek çalışmalarınızı, etkinliklerinizi en hızlı biçimde duyurabilir, yayabilirsiniz. Yeter ki biçimli ve ölçülü kullanalım.” dedi.

Hamm’da Hohestrasse’deki cemevinde hayli ilgi gören bilgilendirmeli Perşembe Muhabbeti, akşamında yenilen lokmanın ardından soru ve cevap bölümüyle son buldu.

Mehmet Tanlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.