Hamza Yalçın’ın Serbest Kalması Üzerine Düzeltme ve Çağrı!

0
1510

IMG_2952Dün 1 Ekim’de İstanbul’da yapacağımız basın toplantısına ilişkin çağrımızın ardından bugün yaşanan gelişmeler üzerine çağrımızı güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.

Hamza Yalçın Hala Özgür Değil!

Bugün edinilen bilgiye göre, Hamza Yalçın İspanya sınırlarını terk etmemek şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Ancak, süreç sona ermemiş; İspanya hükümeti hala Türkiye’nin iade talebini değerlendirmektedir.

Odak Dergisi başyazarı, Eğitim ve Dayanışma Hareketi Koordinatörü Hamza Yalçın, AKP’nin şikayetiyle çıkarılan kadük bir Interpol belgesi marifetiyle 4 Ağustos’tan beri İspanya’da tutuklu bulunuyordu.

Hamza Yalçın, yaşamını devrimci mücadeleye adamış ve bu uğurda ağır bedeller ödemiş bir sosyalisttir, devrimcidir.

Hamza Yalçın’ın tutuksuz kalması onun henüz özgür bırakıldığı anlamına gelmemektedir. Yalçın, hala seyahat özgürlüğü elinden alınmış bir pozisyondadır. Ayrıca, nihai karar 11 Ekim’de İspanya Adalet Bakanlığı tarafından verilecektir.

Hamza Yalçın’ın tutuksuz yargılanmasında Türkiye ve Avrupa kamuoyundan yükselen itirazların ve gerçekleştirilen dayanışma etkinliklerinin payı büyüktür. Hamza Yalçın’la dayanışma sona erdirilmemeli, aksine hız kazanarak devam etmelidir.

Odak Dergisi olarak Hamza Yalçın’la dayanışmayı sürdürmek ve gelinen son noktada eylem planımızı kamuoyuyla paylaşmak amacıyla 1 Ekim günü saat 15:00’da İstanbul İHD’de bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. Tüm dost ve yoldaşlarımızı Hamza Yalçın ve dergimiz Odak’la dayanışmaya çağırıyoruz!

Hamza Yalçın’a Özgürlük!

Tarih: 1 Ekim 2017
Saat: 15:00
Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.