Hanau’da gerçekleşen ırkçı katliamın ikinci yılında, yaşamını yitirenler Münster’de anıldı

0
731

19 Şubat 2020’de Almanya’nın Hanau kentinde bir ırkçı, dokuz kişiyi katletmişti. Saldırgan aynı gün kendi annesini vurup, ardından intihar etmişti.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya çapında yüzün üzerinde şehirde eş zamanlı eylemler ve anma etkinlikleri düzenlendi. Almanya’nın Münster şehrinde katliamdan 6 ay ve bir yıl sonra da Odak Kültür Merkezi tarafından anma eylemleri düzenlenmişti. Katliamın ikinci yılında katledilenler bir kez daha anıldı. Bu sene de eyleme ilgi yoğun ve katılım yüksek idi. 700’ün üzerinde insanın katıldığı eyleme farklı sol örgütler ile birlikte öğrenci kuruluşları da katıldı. Genç insanların katılımının yoğun olduğu gözlemlendi.

Eylem, saygı duruşu ve katliamda öldürülenlerin isimlerinin anılması ile başladı. Ardından kitle şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Şehir merkezinde yürüyüş yapan kitleye provokasyon gerçekleştirilmeye çalışılması ile gerginlik yaşandı. Sağcı bir kişi eylemde yürüyen kitleye laf attı ve ardından yaşanan gerginlikte bir kişi hafif yaralandı.

Eylem korteji şehrin en önemli kavşağından geçerek iki meydanda yapılan konuşmalarla devam etti. Eylemde farklı örgütler konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda düzenlenen katliamdan ve sonrasında yaşananlardan devlet sorumlu tutulup sistem eleştirisi yapıldı. Düzenlenen eylemin bir başka odak noktası ise saldırının altında yatan koşullar idi. Sağ terör söz konusu olduğunda devletin sürekli olarak “bireysel vakalar”dan bahsediyor olması sert bir şekilde eleştirildi. NSU cinayetleri, Halle ve Hanau’daki saldırılar Almanya’da ırkçı bir sürekliliğin var olduğunun bir göstergesidir. Birçok ırkçı cinayet hala tamamen aydınlanmış değil. Almanya’da devletin bildiği bin 500’ün üzerinde aşırı sağcının yasal bir şekilde silah sahibi olduğu belirtildi. Verilere göre yasal olarak silah sahibi olan kişiler 2020 yılına göre yüzde 30 artmış. Aşırı sağ kişilerin kolay bir şekilde silah sahibi olmaları ve olduktan sonra verilen iznin geri çekilmesi ise çok daha zor. Polis baskınlarında devamlı olarak sağcıların evlerinde otomatik silah ve cephane bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiler ile 2020 yılından beri aşırı sağcıların zaman zaman yurtdışında silah eğitimi aldıkları da biliniyor.

Saat 13.30’da başlayan ve yaklaşık 2 saat süren eylem, yapılan konuşmaların ardından Odak adına yapılan kapitalizme, faşizme, ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı örgütlenme çağrısıyla son buldu.

Odak – Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.