NATO destekli Ukrayna, Donetsk ve Lugansk’a saldırıyor, seferberlik ilan edildi, siviller tahliye ediliyor

0
459

ABD ve Batı desteği, Ukrayna’yı savaşa sürüklüyor. NATO destekli Ukrayna’nın iki gündür Minsk anlaşmalarını çiğnediği; Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine saldırılar düzenlediği aktarılıyor. Düzenlenen saldırılar sonucunda Donetsk ve Lugansk’ta tam seferberlik ilan edildi.

Dün Ukraynalı neo-Naziler, Donetsk Halk Milisleri lideri Denis Sinenkov’un aracına bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda Sinenkov’un şans eseri araçta olmadığı ifade edildi. Bununla birlikte bu sabah Ukrayna ordusunun Donbass’taki (Donetsk sahası) yerleşim yerlerine de ateş açtığı kaydedildi. Ukrayna’nın doğusunda bulunan temas hattında ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek üzere oluşturulan ortak merkezin Donetsk’li temsilcisi, Ukrayna ordusunun bu sabah yerel saatle 08.30’da Novolaspa, Kommunarovka ve Gorlovka yerleşim yerlerine 50’yi aşkın havan topu atıldığını belirtti. Atılan havan toplarının 82 milimetrelik mermiler olduğu da eklendi.

Donetsk lideri Puşilin dün, Ukrayna ordusu güçlerinin saldırıya geçmesini beklediklerini, bu nedenle Donbass’ın kadın, çocuk ve yaşlı sakinlerinin Rusya’nın Rostov bölgesine tahliyesine karar verdikleri açıklamasını yapmıştı. Puşilin, Ukrayna’nın saldırıya geçeceği beklentisi nedeniyle bu sabah ise tam seferberlik kararı aldıklarını açıkladı.

Donetsk’ten sonra Lugansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik’in de, genel seferberlik ilanını içeren bir kararname imzaladığı belirtildi. Kararname ile 18-50 yaşlarındaki erkeklerin çıkacak bir savaş için Lugansk Halk Cumhuriyeti’nden ayrılmaları yasaklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.