Hasta tutsak İsmail Yılmaz’ın durumu ağırlaştı

0
1023

67 yaşındaki ağır hasta tutsak İsmail Yılmaz’ın durumu ağırlaşıyor. Kızı Sevinç Yılmaz, “Günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda değil. Babam bir an önce tahliye edilmeli” dedi.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesinde olan 67 yaşındaki ağır hasta tutsak İsmail Yılmaz 28 Nisan günü geçirdiği beyin kanaması sonrası, tedavisi tamamlanmadan hapishaneye gönderildi.

Kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon hastalıkları bulunan İsmail Yılmaz’ın durumunun giderek ağırlaştığını söyleyen kızı Sevinç Yılmaz, bir an önce babasının serbest bırakılmasını talep etti.

HDP Milletvekilli Ali Kenanoğlu da Meclis’te aralarında İsmail Yılmaz’ın da bulunduğu 35 ağır hasta tutsağın çok geç olmadan serbest bırakılmasını istedi.

‘BABAMIN ÖZEL BAKIMA İHTİYACI VAR’

Geçirdiği beyin kanaması sonrası Kocaeli Devlet Hastanesine kaldırılan babasının, tam iyileşmeden hapishaneye geri götürüldüğünü aktaran Sevinç Yılmaz, şunları söyledi:

“7 gün süren tedavi neticesinde tekrar hapishaneye gönderildi. Pandemi nedeniyle 14 gün karantinada kalma ihtimali söz konusu. Hastane ile yaptığımız görüşmelerde, raporlarında belirtilen hususlardan bu hastalığın tekrar etme ihtimalinin çok yüksek olduğu görülmektedir. Ve hastalık nüksettiğinde yaşama ihtimali de bulunmamaktadır. Babam beyin ameliyatı geçirdiği için tek başına yaşamını idame ettiremediği için bundan sonra hayatı boyunca özel bakıma ihtiyacı var.”

Babasının geçmişte gördüğü ağır işkencelerden kaynaklı başka hastalıkları olduğunu da belirten Yılmaz, “Babam 66 yaşında. 16 yıldır tutuklu. Ağırlaştırılmış müebbet aldı. Kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi hastalıkları mevcut. Sağ kolunda, elinde ve vücudunun farklı yerlerinde uyuşma ortaya çıktı. Günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda değil” dedi. Babasının ameliyat sonrası arkadaşlarının yardımıyla hayatını idame ettirebildiğini söyleyen Yılmaz, “Yurt dışında olduğumuz için biz de babamı ziyarete gelemiyoruz, salgın dolayısıyla uçuşlar kapalı. Aklımız hep babamda. Babam bir an önce tahliye edilmeli. Bundan sonra yaşanacaklardan cezaevi idaresi sorumlu olacaktır” diye konuştu.

AVUKAT ALTAY: BAŞVURULARIMIZA YANIT GELMEDİ

Yılmaz’ın Avukatı Gül Altay ise sağlık sorunları nedeniyle tahliye talep etmelerine rağmen başvurularına henüz yanıt gelmediğini söyledi. Altay, müvekkilinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ve pandemi nedeniyle de riskin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Kaynak: Etha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.