Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’deki düşünce suçluları için imza kampanyası

0
665

Uluslararası Af Örgütü, başlattığı imza kampanyası ile Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan siyasi tutsakların da en son yapılan infaz yasasından yararlanması gerektiğini bildirdi. Cezaevi koşullarındaki yüksek Covid-19 riskine dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü, cezaevlerinde yüksek Covid-19 riski altında kalan düşünce ve ifade suçlularının, yeni af yasasından yararlanabilmesi için imza kampanyası başlattı. 

Uluslararası Af Örgütü’nın desteğiyle başlatılan imza kampanyasının metninde, yazar Ahmet Altan, siyasetçi Selahattin Demirtaş ile iş insanı ve sivil toplum temsilcisi Osman Kavala gibi birçok ismin TBMM’de çıkartılan son aftan yararlanamadığı ifade edildi. 

Metinde, ”Covid-19, Türkiye’de kaygı verici bir hızla yayılmaya devam ederken, aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında” denildi. 

Ayrıca imza metninde, ”13 Nisan’da 90 bine yakın mahpusun erken tahliye edilmesini öngören yasa Meclis’ten geçti. Fakat bu yasa, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan diğer kişiler ile tutuklu yargılananlar da dahil olmak üzere erken tahliye edilmeyi hak eden birçok kişiyi kapsam dışında bırakıyor. Adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilen kişilerin serbest bırakılması ve cezaevlerinde kalmaya devam eden kişilerin toplumun geneline sunulan sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için çağrıda bulun. İmzacı ol!” ifadeleri de yer aldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.