HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN!

0
1360

ODAK / ANKARA

12sayfa2Hasta tutsakların hapishane koşullarında yaşam haklarının ellerinden alındığı gerçeğini bir kez daha, ancak bu sefer farklı bir yöntemle dile getirmek isteyen Ankara Erol Zavar’a Yaşama Hakkı Koordinasyonu çalışanları, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 günlük açlık grevi yaptılar.

15 Ağustos Pazar günü saat 10.30’da yaptıkları basın açıklamasında, hapishane koşullarının düzeltilmesini talep ederek, hasta tutsakların serbest bırakılarak yaşanan ölümlerin önüne geçilmesini istediler.
Başlatılan açlık grevinde Elif Zavar ve koordinasyon üyesi Umut Halit Nuray 5 gün boyunca geceli-gündüzlü, diğer üyeler ise dönüşümlü olarak greve katıldılar.
Üzerlerine kefeni simgeleyen önlükler giyen grevcilere çevre esnafı da grev boyunca destek sundu.
5 gün boyunca grev alanını ziyarete gelen insanların düşüncelerini yazdıkları bir defter de açan grevcilere, Şair Mehmet Özer, Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu 1 gün kendileri ile birlikte sabahlayarak destek verdiler.
Ayrıca DTP il ve ilçe yöneticileri, Milletvekilleri, KESK ve DİSK’e bağlı çeşitli sendika temsilci ve üyeleri, SDP, EMEP, EHP gibi siyasi partiler desteklerini sundular.
İşçi-Köylü ve Alınteri gazetesi, BDSP, ESP, TAYAD ve İHD çalışanları grevin hemen her günü alanda bulunup, grevcilere destek verdiler.
Ayrıca KAOS-GL ve Pembe Hayat’tan greve destek verenler de oldu.
Dikmen Vadisi’ndeki yıkımlara karşı örgütlenme çalışması yürüten Halkevleri ve Dikmen Vadisi Halkı ise eylem alanlarını grevcilerinkiyle birleştirerek kitlesel destek sundular.
Atık Kağıt İşçileri ve Sokak Sanatçıları da grevcilerle çeşitli günlerde sabahladılar.
5. günün sonunda, 20 Ağustos saat 18.30’da yapılan basın açıklaması ile grev sona erdirildi. Yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen açıklama öncesi doğaçlama bir gösteri sergileyen koordinasyon üyeleri Erol Zavar ve Güler Zere’yi canlandırıp, güvercin uçurdular. Mehmet Özer yine şiirleriyle burada da grevcilere desteğini sundu. Gösterinin ve şiirlerin ardından Elif Zavar basın açıklamasını okudu. DTP’li milletvekillerinin de katılıp konuşma yaptığı açıklama, ” hasta tutsakları kefenle görmek istemiyoruz ” diyerek grevcilerin üzerindeki kefenleri yırtması ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.