Haziran Ruhuyla El Ele, Omuz Omuza!

0
1437

imageBirleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütme Kurulu, son günlerde yaşadığımız olaylara dair bir bildiri yayımladı. Haziran Hareketi’nin bileşenlerinden biri olarak metni sizlerle paylaşıyoruz:

“Biz bu memleketi seviyoruz;

İnsanıyla, doğasıyla, kentiyle, meydanıyla, doğusuyla, batısıyla burası bizim memleketimizdir.

Para, güç, ihale hırsı; koltuk, başkanlık sevdası memleketi kan gölüne çeviriyor. AKP ve Saray, halkları birbirine düşmanlaştırıyor, kandan beslenip, toplumu “Ya başkanlık ya kaos” diyerek şantaj ve tehditle teslim almaya çalışıyor.

Başkanlık için yaratılan kaosa, ölümlerle artık yeter diyoruz.

Diğer yandan, patlamalar, bombalar ve kör şiddet bu ülkenin geleceğini hedef alıyor. İnsanlarımız katlediliyor. Birarada yaşam zeminleri daraltılıyor. Bu saldırılar toplumu etnik temelde parçalıyor.

Silahlar susturulsun istiyoruz. Bu katliamları lanetliyor, reddediyoruz.

Gerici bir iç savaş ülkeyi teslim alıyor. Birlikte yaşam imkanları savaşçı politikalarla, bombalarla giderek zayıflıyor. Eşitlik, özgürlük, adalet ve laiklik her geçen gün daha fazla tahrip oluyor.

Ülkemiz emperyalist odakların müdahale ve kanlı oyun sahalardan birisi haline geliyor.

AKP iktidarının emekçilere yönelik saldırılar hız kazanıyor. Diyanet’ten Ensar Vakfı’na uzanan gericilik tüm pisliğiyle toplumun üzerine boca ediliyor. Savaş ortamı toplumsal sorunların üzerini kapatıyor. Halkın direnme, hakkını savunma, hukuka sahip çıkma olanaklarını kısıtlıyor, dolayısıyla toplumsal muhalefetin hareket alanını daraltıyor.

Bu gidişata razı olmayacağız, seyirci kalmayacağız.

Haziran Ruhu ile ele ele vermenin, sorumluluk almanın zamanıdır. Ve biliyoruz ve inanıyoruz, sıradan ve sahici milyonlarca insan, topyekûn haziranlaşabildikleri zaman, bu memleket eşit, özgür ve laik olacaktır.

Biz alın teriyle yaşayan yurttaşlarız.

Memleketimizin aydınlık, bağımsız, özgür ve kardeşçe geleceği için 2013 Haziran ruhuyla el ele ele verelim. Dün başarmıştık. Bugün de başarabiliriz. Omuz Ver başaralım, değişmez görüneni değiştirelim”

Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütme Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.