Halklarımızın Devrimci Birliği Doğru Eylem Çizgisinde Olmalıdır

0
1759

image2 (1)HDP, Ankara Güven Park’taki bombalı saldırıyı kınadı. İkide bir HDP’ye PKK’ye kınamasını söyleyenler Diyarbakır’da, Cizre’de, Yüksekova’da vb yapılan katliamların karşısında yer almalıdırlar. Sur’un yerle bir edilmesini alkışlayanlar Güven Park’a ağıt yakarken samimiyetsizdirler.

Odak saldırıyı aynı gün kınamıştı. Bir çok ilerici ve devrimci kurum da saldırıyı kınamakta tereddüt etmedi. Demokratik güçler saldırının hemen ertesi günü sokağa eyleme çıktı ve polisin gaz saldırısına uğradılar. Dün de Halkevleri saldırıyı protesto için Taksim’de eyleme çıktı. Onlar da polisin saldırısına uğradılar.

Eğer Güven Park saldırısını PKK yaptıysa çok ağır bir suç işlemiştir. Türkiye solu halkı hedef alan eylemler kimden gelirse gelsin cesaretle karşısına çıkmalıdır. Bu eleştirici tutum Kürt halkıyla dayanışmaya zarar vermez, faydalı olur. Kürt ulusal hareketine en büyük zararı, onun her yaptığına devrimci mazeret uyduran ve yeri geldiğinde devrimci eleştiri yapmaya korkan hatalı tutumlar vermektedir.
Bazı sol aydınlar Ankara’daki katliamın ardından Türkleri empati yapmaya çağırırken yukarıdaki hatalı tutumdaydılar. Türklerin okula giden çocuklarını, sokakta yürüyen insanlarını öldürerek empati yaratma düşüncesi kadar saçma şey olamaz.

Bunlar hep halk düşmanlarına ve emperyalistlere yaramaktadır. Evet, HDP masum insanları göz göre göre katleden saldırıyı kınadı. Devrimciler ve ilericiler halkı hedef alan saldırılar kimden gelirse gelsin karşısında olurlar.

Devrimcilik veya yurtseverlik adına halktan insanların arasında bomba yüklü araçlar gezdirmek, bomba taşımak veya üzerine bomba bağlayıp halktan insanların arasında gezmek de halka karşı suç işlemektir. Çünkü o bombaların nerede patlayacağını kimse garanti edemez.

Hükümetin bu saldırıyı haber almış olduğu, ABD vatandaşlarının ölmemesi için ABD konsolosluğuna haber verdiği kendi vatandaşlarının ise ölümünü seyrettiği görülüyor. Çünkü o saldırıları propaganda için kullanacaktı. Güvenpark’taki saldırının asıl sorumlusu mezhepçi AKP’dir. Şimdi AKP bütün önceki halk düşmanı saldırıları da PKK’ye yıkmaktadır.

Saltanatlarının sonu yaklaşıyor. Yeter ki bizler Türk, Kürt, Arap ve her milliyetten halk olarak doğru bir eylem çizgisinde omuz omuza mücadele edelim.

16.03.2016

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.