HDP’den “Demokrasi İttifakı” Çağrısı

0
1075

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Van Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen Halkla Buluşma Toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. 

Temelli, ülkenin acil ihtiyaç duyduğu şeyin “demokrasi ittifakı” olduğunu söyleyerek, muhalefet partilerini ve tüm STK’ları “demokrasi ittifakı”nda buluşmaya davet etti.

Temelli konuşmasında şunları ifade etti: “31 Mart seçimlerine giderken çok önemli bir iddiayı dile getirdik. Dedik ki ‘Tüm kayyumları süpüreceğiz. Ama sadece kayyumları süpürmekle kalmayacağız, AKP- MHP blokunu olduğu her yerde gerileteceğiz.’ dedik. Hep birlikte sizlerin emeğiyle çalışmalarıyla bunu hep birlikte başardık. Biz siyasetin kulvarını değiştirdik. Tüm sivil toplum örgütlerini, sendikaları, toplumsal muhalefetin bütün dinamiklerini hatta tüm muhalefeti ‘demokrasi ittifakı’nda buluşmaya davet ediyoruz. Evet, Türkiye’nin acil sorunlarına acil çözümler üretmek istiyorsak ‘demokrasi ittifakı’nda buluşarak, demokratik adımları atmalıyız. Acil ihtiyacımız demokrasidir.”

Sezai Temelli’nin ardından söz alan Pervin Buldan ise halkın birlik ve beraberliğini koruduğunu belirterek, “Seçim sonuçları, sandıktan çıkan sonuçlar herkese ders vermiştir. Özellikle AKP hükümetine büyük bir ders vermiştir. Seçim sonuçları sizlere ve AKP hükümetine şunu öğretmelidir. Ayrım yapmadan, bu ülkede yaşayan herkesi bir bütün olarak görmek zorundasınız. Bu halk sandıklarda size bunu gösterdi, bunu beyan etti. O yüzden diyoruz ki ‘demokrasi ittifakı’ önemli bir ittifak olacaktır. Bu ittifak içerisinde bir bütün olarak hareket etmenin zamanı işte şimdidir. Biz de bugün buradan bunu ilan ediyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.