Hekimlerden Tepki: 5. Madde İptal Edilsin!

0
1717

AKP’nin, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemeyi esas aldığını belirttiği ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Ancak tasarının içeriğinin hiçte AKP’nin belirttiği gibi olmadığı çok geçmeden anlaşıldı.

44 maddeden oluşan tasarıda sağlıkta şiddet ile ilgili düzenleme sadece 1 maddede (24. Madde) yer alıyor. O madde ise şiddeti önlemeye yönelik tedbirler içermiyor. Bu haliyle de tasarı j‘sağlıkta şiddet yasası’ şeklinde lanse edilerek kamuoyunun açıkça yanıltıldığı belirtiliyor.

Tasarının yasallaşması halinde, Madde 5’e göre KHK ile kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre atanması uygun bulunmayan hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel kuruluşlarda çalışmalarına izin verilmeyecek. Yani açığa alınan ve ihraç edilen doktorlar açlığa mahkum edilecek. 

Sağlık Emekçileri Sendikası, Türk Tabipler Birliği ve meslek örgütlerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda tasarıya tepkiler dile getirilirken, SGK ile anlaşma yapmayan özel hastanenin nerdeyse bulunmadığı, bu şekildeki bir düzenlemeyle doktorlara medeni ölü hali dayatılmak istendiğini vurgulandı. Ayrıca teklifle, Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği’nin çeşitli yetkilerinde kısıtlamaya gidildiği, ilaç, özel hastane vb konularda da tasarının ciddi sıkıntılar içerdiği belirtildi.

Konuyla ilgili sosyal medyada #madde5iptal, çalışma ve yaşam hakkı engellenemez diyerek tepkiler dile getiriliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.