80 Yaşındaki Tutsak Sise Bingöl Hastaneye Yatırıldı

0
1684

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 80 yaşındaki hasta tutsak Sise Bingöl’ün hastaneye yatırıldığı belirtildi.

Gazete Fersude’nin haberine göre; Bingöl’ün avukatı Gülşen Özbek, hem tedavi hem de gerekli sağlık raporunun alınması için Sise Bingöl’ün Mersin Üniversitesi Hastanesi’ne yatırıldığını aktardı. Avukat Özbek, gerekli raporun alınması halinde Bingöl’ün tahliye olabileceğini de söyledi.

Sise Bingöl yaşlılığa bağlı algılama yeteneğini kaybetmiş durumda, çok sayıda hastalığı var ve ilerlemiş yaşına rağmen yaklaşık 2 yıldır tutuklu. Muş Devlet Hastanesi tarafından “Sağlığı cezaevinde kalmaya elverişli değil” raporu verilmesine rağmen hapishanede tutuluyor. Tek başına yaşamını sürdüremeyen Bingöl, diğer tutukluların yardımıyla günlük ihtiyaçlarını gideriyor.

Öte yandan ‘Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’ 219’uncu haftasında yaptığı açıklamada, Tarsus Kadın Kapalı Hapishanesi’nde kalan 80 yaşındaki hasta tutsak Sise Bingöl’ün durumuna dikkat çekmişti. Yapılan açıklamada “Sise Bingöl, Muş E Tipi Cezaevine ardından da Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevine gönderilmiştir. Hasta olmasına rağmen Muş ile Tarsus arasındaki uzun mesafeyi 3 gün boyunca elleri kelepçeli olarak, ring aracı ile sağlıksız koşullarda yapılmıştır ve sağlığı kötü etkilenmiştir.” diye belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.