İsviçre’de İnşaat İşçileri Sokakları Terketmiyor!

0
1089

İsviçre’de inşaat işçileri, kazanılmış haklarının ellerinden alınmak istenmesine karşı grev yapıyor.

Evrensel’in haberine göre işçiler, yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerindeki emeklilik yaşının 60’ta kalması, maaşlarına 150 frank zam yapılmasını isterken; stajer işçilerin de düşük ücretle çalıştırılmasına karşı çıkıyor. Sektörün patronları ise emeklilik yaşının 62 olmasını ve haftalık çalışma saatinin 50 saat olmasını istiyor. Aksi durumda yani erken emeklilik durumunda ise maaşlardan yüzde 5 kesinti talep ediyor. İşçiler, patronların bu taleplerine Ekim ayından beri grev ve eylemlerle yanıt veriyor.

Ekim ayı boyunca grev ve eylemler yapan işçiler içinde bulunduğumuz aya da eylemlerle başladı. Her gün ayrı bir kantonda greve çıkan işçiler, taleplerinin yazdığı pankart ve dövizlerle sokaklarda olmaya devam ediyor. Halkın da desteğini alıyor.

Başkent Bern’de ve Lozan’da (Vaud Kantonu) yürüyüş ve mitingler gerçekleştiren işçiler, yarın da Zürich’te sektör patronlarının karargahı denilen merkezi bina önünde eylem yapacak.

Ekim ve Kasım ayında yaklaşık 10 bin inşaat işçisinin farklı kantonlarda grev ve yürüyüşlere katıldığı, anlaşma sağlanamadığı takdirde daha büyük grev ve yürüyüşlerin de kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.