Hepimiz Birer Deniz, Birer Yusuf, Birer Hüseyin’iz

0
3733

ODAK/ BOLU

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri idamlarının 37. yıl dönümünde Deniz GEZMİŞ, Yusuf ARSLAN ve Hüseyin İNAN’ı unutmadılar. AİBÜ Gölköy Kampüsün’de yapılan anmada ‘DENİZLER YAŞIYOR KAHROLSUN EMPERYALİZM’ pankartı ardında “Yusuf Hüseyin Deniz” sloganlarıyla yürüyen öğrenciler 1 dakikalık saygı duruşunun ardından ortak basın açıklamasında bulundular.

Yapılan basın açıklamasında; “6 Mayıs 1972 de, 12 Mart faşizminin kurduğu darağaçlarında devrimci savaşçılar Deniz GEZMİŞ, Yusuf ARSLAN, Hüseyin İNAN idam edildiler. Direnişin, devrimin ve sosyalizmin sloganlarıyla sonsuzluğa yürüdüler. Bugün bu yiğit devrimci önderleri anmakla düzene karşı mücadele azmimizi bir kez daha haykırıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca idam edilen gençlerin idam edilişinin planlı bir şekilde olduğunu ifade eden öğrenciler; “ABD güdümlü 12 Mart faşist cuntası diğer bütün toplumsal muhalefete ek olarak ‘anarşi ve komünizm’ geliyor korkutmaları dönemin gençlik önderlerini sindirme ve mücadeleyi yok etme çabasına girmiştir. Bu nedenledir ki Denizlerin idam edilişi planlı ve programlı bir faşist saldırıdır.” açıklamasında bulundular.

Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in öldükleri gün yeniden doğduklarının söylendiği açıklamada şu sözlere de yer verildi: “Hala yeni Denizlerin doğuyor oluşu dinmeyen sosyalizm aşkımızın göstergesidir. Bizler; hepimiz birer Deniz, hepimiz birer Yusuf, hepimiz birer Hüseyin’iz. Bugün henüz faşistleri, darbecileri ve emperyalistleri devrimci mahkememiz de yargılayamamış olsak bile halklarımız Denizleri yaşatarak egemen zihniyeti tarihin çöplüğüne yollayacaktır.” Diyerek anma etkinliğini sona erdirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.