Her Yerde İktidar İlişkileri: Simit Sarayı’nın Devredilmesinde de AKP İlişkileri Ortaya Çıktı!

0
1164

Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Ziraat Bankası’nın başvurusunun ardından da AKP çıktı. Hisselerinin istendiği Simit Sarayı’nın avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in ortağı Mustafa Doğan İnal olduğu öğrenildi.

Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın, kriz yaşadığı belirtilen Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunması’nın ardında da iktidar ilişkileri çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi’ndeki habere göre, Simit Sarayı’nın avukatının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in ortağı Mustafa Doğan İnal olduğu ortaya çıktı.

Basında yer alan iddialara ilişkin konuşan İnal, “Ziraat Bankası hisse aldı diye simitçilik yapacak diye bir şey yok. Bu çok mantıksız. Ziraat Bankası belirli bir hisse alarak girişim sermayesi adına yatırım yapıyor. Bu bir hibe değil, bağış değil. Bu batmış bir şirketi kurtarma değil.” diye konuştu.

Simit Sarayı’nın yaklaşık borcunun 500 milyon dolar olduğu ve zor günlerden geçtiği iddia edilirken, şirketin özel bir bankaya yüklü miktarda borcu bulunduğu öğrenildi. Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın bu borçları devralarak şirketi ekonomik olarak rahatlatmaya çalıştığı ileri sürüldü.

Simit Sarayı’nın avukatı aynı zamanda Erdoğan’ın avukatının ortağı Mustafa Doğan İnal ise yaptığı açıklamada, Simit Sarayı’nın 500 milyon dolar borcu olduğunun ve borçları ödemekte zorlanıldığı bilgisinin doğru olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.