HHB ve ÇHD’li Avukatların Mahkemesi 3. Gününde “Usulsüz” Devam Ediyor!

0
1153

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 6’sı tutuklu, 6’sı tutuksuz ve 8’i hakkında da yakalama kararı bulunan 20 avukatın davaları görülmeye devam ediyor.

Avukatların “Terör örgütü üyeliği” ve “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla yargılandığı dava bugün 3. gününde. İlk iki günkü duruşmalarda yaşananlarsa adalet ve yargı sisteminin nasıl işlediğini açıkça gösterir nitelikte.

İlk gün görülen duruşmada, duruşma başlamadan hemen önce İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, tutuklu bulunan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yla konuşmak istedi. Bu sırada Jandarma araya girerek konuşmalarını engelledi ve bir üsteğmen baro başkanı Yücel’e yumruk attı. Ancak duruşmaya katılan avukatlar ve milletvekillerinin ısrarı sonrası üsteğmen salondan çıkarılabildi.

Mahkeme başkanı duruşma boyunca, sanık, sanık avukatları ve seyircilere karşı sık sık sesini yükselterek konuşurken, üsteğmen için herhangi bir tepki vermedi. Duruşma boyunca sanıklar, seyirciler ve sanık avukatları hakkında verilen salondan çıkarma kararlarıyla birlikte ilk gün mahkeme sona erdi.

İkinci günkü duruşma ise seyircisiz yapıldı. Duruşmada söz alan avukatlar, mahkeme başkanının sanıklara ve avukatlara düşmanca yaklaştığını, tanık sorgulamalarını usule uygun yapmadığını, heyetin görevi kötüye kullanma suçunu işlediğini belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti, söz hakkı bile vermeden reddi hakim talebini reddetti.

Bunun üzerine sanık avukatlar, “Söz istiyoruz.” diye bağırınca mahkeme başkanı sanıkların duruşma salonundan çıkarılmasını istedi. Bu sırada jandarma sanıkları darp etti. Mahkeme heyeti usule aykırı olarak, sanıklar ve avukatları olmadan gizli tanıkları dinleyerek duruşmayı kapattı.

İki gündür usule aykırı ve adaletten uzak şekilde görülen duruşmalar bugün üçüncü gününde ve Cuma gününe kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.