Saray’ın Gezi Korkusu Sürüyor: Ankara’da Gezi Soruşturması

0
1393

AKP ve Saray’ın Gezi Direnişi korkusu aradan geçen yıllara rağmen azalmadı.

Geçtiğimiz hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Gezi Direnişi’yle ilgili 120 kişi hakkında, altı ayrı dava açıldığı belirtiliyor.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, son iddianamede adı geçen 63 şüpheliye “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamaları yöneltildi.

Suç tarihi 2 Haziran 2013 olarak belirtilirken, yaklaşık 600 kişi hakkında ise Gezi soruşturmasının devam ettiği bildirildi.

İddianamede, Gezi Parkı’nda başlayan olaylara destek amacıyla Ankara’da çeşitli eylemler yapıldığı, 2 Haziran günü de yine bu kapsamda saat 12.00’den itibaren Milli Müdafaa Caddesi üzerinde 100 kişilik bir grubun toplandığı, bu sırada CHP’ye ait ses aracının cadde üzerine gelerek müzik yayını yapmaya başladığı belirtildi. 

Eylemler sırasında şüphelilerin, silah veya silah sayılabilecek diğer eşyaları kullanmadıkları, ancak ihtara ve kolluk kuvvetlerinin zor kullanmasına rağmen dağılmadıkları, direnmek suretiyle atılı suçları gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Gezi soruşturmasının İstanbul ayağı da, geçtiğimiz günlerde Taksim Dayanışması üyelerinin ifadeye çağrılmasıyla devam etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.