ABD Hint-Pasifik’te Çin’e karşı ittifak içinde ittifaklar kuruyor

0
80

Güney Kore ve Japonya’nın 12 yıl aradan sonra Tokyo’da gerçekleştirilen devlet başkanlığı düzeyindeki bu ilk temasta Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio ‘hassas meseleler’e rağmen iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için mutababık kaldı. Tokyo ve Seul yönetimleri kendi aralarındaki sorunlar nedeniyle Çin Denizi ve Hint-Pasifik’teki sorunlarda tam bir mutabakat sağlayamıyor olması Çin’i küresel tehdit algılamasında “baş tehdit” ilan eden ABD açısından büyük bir dezavantaj oluşturuyordu.

Liderlerin buluşması öncesinde ise Kuzey Kore bir kez daha balistik füze denemesi yaparak mesaj verdi. Japon Başbakan Fumio füze denemesi sonrası, Japonya’nın, bölgesel barış ve istikrar için müttefikleriyle daha yakından çalışmayı sürdüreceğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol da Ulusal Güvenlik Konseyini toplantısı sonrası açıklamasında, “Pyonyang yönetiminin pervasız provokasyonlarının bedelini ödeyeceğini” belirtti. Amerikan yönetimi Hint-Pasifik bölgesinde Çine ve Kuzey Kore’ye karşı ittifak içinde ittifaklar örüyor.

ABD, İngiltere ve Avustralya ile bitlikte oluşturduğu AUKUS ittifakının liderleri Tokyo’daki zirveden hemen önce Kaliforniya’da bir araya gelmişti. ABD, İngiltere ve Avustralya’nın baş harflerinden oluşan AUKUS zirvesinde Avustralya’nın nükleer güç sahibi olması için yol haritası belirlenmişti. Washington AUKUS’un yanında şimdi de “entegre caydırıcılık” stratejisi kapsamında ABD-Japonya-Filipinler’i kapsayan saha sonra buna Güney Kore’nin de eklemleneceği bir hat kuruyor.

Japonya-Filipinler-ABD (JAPHUS) üçlü ittifakı özellikle Tayvan ve Güney Çin Denizi’ndeki adalar sorununda aktif olacak. Washington’ın pasifik stratejisinde önemli bir işlen üstlenmesi JAPHUS, Çin’i Pasifik’te tamamen kuşatmayı hedefliyor.

Filipinler son dönemlerde ABD’nin bölgedeki yeni yıldız müttefiki olarak dikkat çekiyor. Başkan Marcos Jr. geçtiğimiz ay ülkesinin geleneksel müttefikleri, özellikle ABD ve Japonya ile savunma ilişkilerini ikiye katladı. Filipinler ayrıca bu hafta ABD ile pek çok tatbikata hazırlanıyor. Eski Filipin Donanması koramiral Rommel Jude Ong, tatbikatların öncelikle Güney Çin Denizi’ndeki “Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin stratejik caydırıcılık duruşunu güçlendirmeye” odaklandığını belirtti. Tatbikatlara hem Japonya hem de Avustralya’nın da katılması bekleniyor. Her iki ABD müttefiki de herhangi bir Tayvan beklenmedik durumunda kilit rol oynayacak.

Kaynak: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.