Macron, “emeklilik reformu”nu Ulusal Meclis’te oylamaya sunmadan yürürlüğe koyma kararı aldı

0
64

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, iki aydır ülke genelinde grev ve kitlesel protestolara neden olan emeklilik yaşının yükseltilmesine ilişkin yasa tasarısının Ulusal Meclis’te oylamaya sunulmadan onaylanması için Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrasının kullanılacağını açıkladı.

Karar sonrası binlerce kişi protesto için sokaklara çıktı. Paris’te Concorde Meydanı’nda ateş yakan protestoculara polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Fransız haber ajansı AFP, 120 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Anayasa’nın ilgili maddesi bir yasa tasarısının oylanmadan Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi vermesine olanak sağlıyor. Gensoru önergesi meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Emeklilik yaşını yükselten yasa tasarısı Senato’da yapılan oylamada 114’e karşı 193 oyla kabul edildi. 38 Senatör çekimser kaldığı yasa tasarısının bugün Meclis’te görüşüldükten sonra oylanması bekleniyordu.

Macron partisinin Meclis’te çoğunlukta olmaması ve diğer muhafazakar partilerin uzlaşı metnine ne kadar destek vereceği konusundaki belirsizlik nedeniyle Anayasa’nın özel maddesini uygulamaya yöneldi.

Hükümetin oylama yapmadan tasarıyı geçirme kararının açıklanmasının ardından Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon ve Fransa Komünist Partisi (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada, hükümetin son adımıyla azınlıkta olduğunu kabul etmiş olduğuna işaret etti.

Muhalefette bulunan aşırı sağcı Marine Le Pen, karar sonrası Emmanuel Macron hükümeti için güven oylaması yapılması çağrısında bulundu.

Son anketler seçmenlerin tasarıya önemli oranda karşı çıktığını gösterirken, sendikalar grev ve protestoların süreceği uyarısında bulunuyor.

Ülkenin en büyük işçi sendikaları konfederasyonlarından CGT Başkanı Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada “Yasa geçse de mücadelemiz sürecek” dedi.

Temizlik işçilerinin greve gittiği Paris’te sokaklarda ‘çöp dağları’ oluştu.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamasının ardından yasa tasarısına karşı ülke genelinde düzenlenen grevler ve protestolar özellikle ulaşım işkolunda etkisini gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.