Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in ve Kadir İstekli’nin yargılandığı “utanç davası” 27 Şubat’a ertelendi: “Kapalı duruşma” yapılacak ve davaya “yayın yasağı” getirildi

0
110

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşında zorla evlendirmesi ve kızın istismara uğramasına yönelik “utanç davası”nın ilk duruşması dün Kartal Adliyesi’nde görüldü.

Kartal Adliyesi’nde bulunan Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunan sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli getirildi. Tutuksuz yargılanan anne Fatıma Gümüşel ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma sırasında AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam da davaya katılma taleplerini iletti. Çam, “Adil yargılanmanın sağlanması ve maddi gerçeğin ortaya çıkması için” davaya müdahil olmak istediklerini belirtti.

Adliye önünde çok sayıda ilerici grup ve sivil toplum örgütü bulundu. Yapılan açıklamalarda adaletten asla vaz geçilmeyeceği ve çocukların istismarına karşı ses çıkarılacağı belirtildi.

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil Kartal Adliyesi’nde yaptığı açıklamada ” Bir kız çocuğu ailesi olacak insanların zoruyla seks kölesi haline geldi. Ve bu 20 sene boyunca sürdü. Ne zamanki bu kız çocğu kendini yeterince güçlü hissetti ne zaman gitti şikayetçi oldu biz o zamana öğrendik demek çık isterdim ama biz o zaman da öğrenemedik. Aile Bakanlığı öğrenci aradan iki sene geçti, ancak onurlu bir gazeteci bunları yazacak cesareti bulduğu zmana biz bunları öğrendik. Hala içerde Aile Bakanlığı’nın talebiyle görülecek duruşmaya girememeğiz. Sebep gizlilik kararı geldi. Neymiş mağdurun psikolojisi bozuluyormuş. Mağdurun psikolojisini bozan şerefsizler yargılanacak bugün” ifadelerini kullandı.

6 yaşındaki kızını tecavüze kendi elleriyle götüren Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in müritleri ve destekçi gericiler de Kartal Adliyesi önünde toplandı. Gericiler yaşananların gerçek olmadığını savundu.

Avukat taleplerinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Bakanlık haricinde tüm kurumların davaya katılım talebini reddetti, duruşmanın kapalı devam etmesi kararı alındı. Davaya ‘yayın yasağı’ getirildi. Duruşma, 27 Şubat’a ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.