Hollanda, İstanbul Başkonsolosluğu’nu ”olası protestolar ve artan tehdit” gerekçesiyle kapattı

0
73

Hollanda, İstanbul Başkonsolosluğu’nu “güvenlik” gerekçesiyle geçici olarak ziyarete kapattı. Irkçı Pegida örgütü lideri Edwin Wagensveld’in Hollanda Parlamentosu önünde Kuran yırtması Hollanda ve Türkiye arasında gerilime neden olmuştu.

Başkonsolosluğun sosyal medya hesabından İstanbul Beyoğlu’nda bulunan başkonsolosluğun geçici süreyle kapatılacağı belirtilen açıklamada “İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

ABD Türkiye Büyükelçiliği de, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yönelik seyahat ve güvenlik uyarısını ”teröristlerin olası misilleme saldırılarını” gerekçe göstererek güncellemişti. Konuya ilişkin açıklamada, “ABD hükümeti vatandaşlarını, İstanbul’daki kiliselere, sinagoglara, diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri gibi Batılıların uğrak yeri olan diğer yerlere teröristlerin olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor” ifadelerine yer verilmiş ve Türk makamların ilgili konuyu araştırdığı bildirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.