HRANT DİNK’İN ALTINCI ÖLÜM YILDÖNÜNÜMÜNDE

0
4282

Eda ŞANLI-

“Sağımızdakine, solumuzdakine rahatsızlık vermeden, ötekileştirmeden buradayız. Adalet borcumuzu hatırlayarak buradayız. Sevgimizi, umudumuzu hatırlayarak buradayız. Yataklarında sevdiklerinin elini tutarak ölme fırsatı ellerinden alınanların anısına buradayız. Acımızla, onurumuzla buradayız. Doğruluk ve adalet için buradayız. Hep burada olacağız, birlikte olacağız…” Rakel Dink

Rakel Dink eşinin ölümünün altıncı yıldönümünde bunları söyledi ama Hrant Dink’i öldürenlerin yanına kar kaldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden 6 yıl geçti. Dink, 19 Ocak’ta vurulduğu yerde binlerce kişi tarafından anıldı. Aradan geçen altı yıla rağmen Hrant Dink davasında bir yol katedil(e)medi ve gerçek sorumlular yakalan(a)madı. Cinayetin planlı olduğuna dair yeterli delil olsa da son görülen davada, İstanbul 14. Ağır ceza mahkemesi, Dink’in ölümünde “örgüt” ilişkisi olmadığı kararını verdi. Ardından cinayetin azmettiricisi olarak, yargılanan Erhan Tuncel tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hrant Dink’in öldürülmesinde sonra toplumda oluşturulan genel kanı şu idi: Hrant Dink’i, Türkiye’de kaos ortamı yaratmak isteyen “milliyetçi” ya da “ulusalcı güçler” öldürdü. Hatta AKP- Cemaat iktidarı demokrasi söylemleri takınarak, katillerin bir an önce yakalanacağına dair televizyonlarda boy gösterip söz verdiler ve bu cinayetten yararlanmaya çalıştılar. Cinayetin olduğu dönemde İstanbul valisi Muammer Güler, emniyet müdürü ise Celelattin Cerrah idi. Hrant Dink yazdığı yazılardan dolayı tehditler alıyordu. Can güvenliğinin tehlikede olduğuna dair emniyet ve valiliğe “ koruma” için başvurmuştu. Aynı dönemde bir başka yerde, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne, Hrant Dink’in öldürüleceği ihbar edildi. Emniyet ve valilik bu bilgileri değerlendirmek yerine Hrant Dink’i makamlarına çağırıp, yazdığı yazılardan dolayı uyardılar ve çok geçmeden bu yazılardan dolayı hakkında davalar açıldı.

Kısa bir süre sonra ise Ogün Samast tarafından öldürüldü. Hrant Dink’in avukatları, Muammer Güler, Celalettin Cerrah ve Ramazan Akyürek’in cinayetle ilgili yargılanmalarını

istedi. AKP- Cemaat ittifakı bu kişileri yargılamadı tam tersine onları daha prestijli mevkilere yükselterek neredeyse ödüllendirdi. Muammer Güler bugün AKP milletvekili olarak mecliste yakın bir tarihte Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yeni İçişleri Bakanı olarak tayin edildi. Celalettin Cerrah ise Osmaniye Valisi olarak görevine devam ediyor. Hrant Dink’in öldürülmesinden önce Trabzon Emniyet Müdürü olan Ramazan Akyürek ise İstihbarat Daire Başkanlığı’na atandı.

AKP- Cemaat iktidarının cinayetin gerçek sorumluları olduğu ortadır. Hrant Dink’in öldürülmesi AKP’nin liberalleri yedeklemesine yaramıştı. Cinayet üzerine ırkçı milliyetçilerden ürken liberaller AKP’ye daha çok sığınmışlardı. Ama görüldüğü gibi cinayette ihmali bulunan zamanın görevlileri cinayete engel olmadıkları için kaybedecekleri yerde kazandılar.

Ne mutlu ki Hrant kalplerde sevgiyle anılıyor. Hrant Dink Ermeni ve Türk kardeşliğinin sembolü olarak sosyalist ve demokrat insanların kalplerinde yaşamaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.