Hurda diye yangınlarda kullanılmayan THK uçakları sağlam çıktı!

0
695

Yaz aylarında ülkenin pek çok noktasında meydana gelen yangınlarda çalışmadığı iddia edilerek kullanılmasına izin verilmeyen Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın uçaklarından 6’sının çalışabilir durumda olduğu ortaya çıktı.

Sözcü‘den Yavuz Alatan‘ın haberine göre, THK Kayyum Heyeti Başkanvekili Abdullah Kaya, THK’daki 9 yangın söndürme uçağından 3’ünün büyük bakım ihtiyacı nedeniyle atıl durumda olduğunu 6’sının ise yangınla mücadeleye katılabileceğini açıkladı. Kaya, uçabilir durumdaki 6 uçaktan 4’ü için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile anlaşma sağladıklarını da belirtti. Kaya “TUSAŞ, 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapıyor. Yangın sezonuna yetişmek üzere 4 uçak hazır olacak. Geri kalan 2 uçak için de 2,5 milyon dolara ihtiyaç var, bunu da karşılarsak 6 uçak da sezona hazır hale gelecek” dedi.

Yaz aylarında özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde ortaya çıkan ve günlerce süren yangınlar sırasında uçakların kullanılmamasına tepki gösterilmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada uçakların çalışmadığını iddia ederek, “THK’nın elindeki uçaklar yorgun, motorları çalışmıyor. 4 milyon dolara filan olacak iş de değil olsa bile. O uçak full yakıt, 2,5 tondan fazla su atamıyor, ekonomik olması gerekiyor.” demişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da THK’nın söz konusu uçaklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Oradaki uçakların motorları, pervaneleri yok. Yani rezillik diz boyu” ifadelerini kullanarak, “Dünyada sayılı itfaiye örgütlerine sahip ülkelerden biriyiz. THK’nın uçağı varmış, bilmem neymiş. THK’nın şu anda elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak yok.” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.