İBB Bilim Kurulu: Hastaların yüzde 60’ı İstanbul’da, İstanbul’un ayrı biçimde ele alınması zorunludur

0
750

Koronavirüs salgını sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kendi bünyelerinde oluşturulan Bilim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak İstanbul için alınması gereken önlemleri sıraladı.

Covid-19 hastalarının yüzde 60’ının İstanbul’da bulunduğu vurgulanan açıklamada, “Bu olağanüstü yüksek oran bile, tek başına İstanbul’un, tüm Türkiye’den ayrı biçimde ele alınması ve kente özgün koruma, kontrol stratejilerinin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır” denildi.

Kurulun, İBB yöneticileri ile düzenli görüşmeler yaparak İstanbul için mevcut sorunları değerlendirip öneriler sunduğu kaydedildi.

Kurulun hazırladığı 8 maddelik öneri listesi şöyle:

– “Alternatif tedavi merkezleri kurulmalı; bu merkezlerin yanı sıra, izolasyonun sağlanması için spor ve benzeri geniş alanlı salonlardan izolasyon birimleri olarak yararlanılmalıdır.”

– “Termal kameralarla tespit edilen şüpheli vakaların hızla muayenesi ve testleri yapılarak izolasyonu sağlanmalıdır.”

– “Çalışmak zorunda olan tesislerde belirli aralıklarla tedbir önlemlerinin (test dahil) alınmasına ilişkin kontrol mekanizmaları harekete geçirilmelidir.”

– “Pandemi hastanelerinde ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların sağlanması ve dağıtımı için ek önlemler alınmalıdır.”

– “Halkın moral ve motivasyonunu yüksek tutmak ve ‘evde kal’ çağrısını güçlendirmek adına, çeşitli projeler üretilmelidir.”

– “Test sayısı artırılarak filyasyona hız verilmelidir.”

– “Sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önleyici eylem planlarının ortaya konulmasına çalışılmalıdır. (Kişisel Koruyucu Ekipman, Konaklama vb.)”

– “Salgın yayılım hızının engellenmesine ilişkin her türlü kapanma tedbirlerine başvurulması gerekmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.