İHD 611. Kez Kayıplar İçin Taksim’de Eylemdeydi…

0
1471

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, bugün 611. kez gözaltında kayıplar için Galatasaray Lisesi önünde eylemdeydi.

kayiplar-eylem5Eylemde Ankara ve Diyarbakır’da polis tarafından gözaltına alınan ve günlerdir kendilerinden haber alınamayan Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak’ın durumlarından bahsedildi. Eylemden önce Ekin ve Yasak ile ilgili basın bildirisi dağıtıldı. Basın bildirisini aşağıda yayınlıyoruz:

kayiplar-eylem-3

”BASINA VE KAMUOYUNA

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle 30 güne çıkarılan gözaltı süresi ve gözaltındakilerin 5 gün boyunca hukuki yardım alma hakkının engellenmesi, ailelere ve avukatlara bilgi verilmemesi kayıt dışı gözaltılar, gözaltında ölümler, gözaltında kayıplar yaşamış bir ülke için kabul edilemez bir durumdur.

kayip-eylemBu koşullarda ailelerin ve İnsan Hakları Derneği’nin kayıp iddiası ile yaptığı başvurularda devletin etkili bir başvuru yolu tanıma zorunluğu olmasına rağmen ilgili kurumlar dikkat çekici biçimde sessiz kalıyor. Ekin ailesi İnsan Hakları Derneği’ne yaptığı başvuruda; 24 Ekim 2016 tarihinde Ankara Batıkent’te görgü tanıklarının beyanına göre kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından bindiği taksiden alınan kızları Müjgan Ekin’in kayıtdışı gözaltında tutulduğundan endişe duyduğunu açıkladı. Yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadı.

kayiplar-eylem-4

Diyarbakır’da yaşayan Yasak ailesi İnsan Hakları Derneği’ne yaptığı başvuruda 1Aralık 2016 tarihinden beri haber alamadıkları Taşkın Yasak’ın gözaltına alınmış olduğunu düşündüklerini açıkladı. Yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadı.

kayiplar-eylem-2

Dünya İnsan Hakları Günü’ne denk gelen 611. buluşmamızda “OHAL hukuksuzluğuna hayır! Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak’ın nerede olduğunun açığa çıkartılması için hükümet derhal gerekli araç ve usulleri uygulamaya koyma yükümlüğünü yerine getirsin” diyeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon”

10.12.2016

ODAK/ İstanbul

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.