İktidarın ekonomi politikaları zengini daha zengin yaptı: 2023’te en büyük bireysel servet artışı Türkiye’de oldu

0
79

AKP iktidarının ekonomi politikaları ülkede geniş halk kesimlerini yoksullaştırıp alım gücünü kısıtlarken, servet sahipleri servetlerine servet katıyor.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS’nin 2024 Küresel Servet Raporu’na göre, geçen sene en yüksek bireysel servet artışı yüzde 157 ile Türkiye’de yaşandı. Türkiye’deki bireysel servet artışının 2028’e kadar yüzde 43 daha artması bekleniyor. Rapora göre, küresel milyarderlerin sayısı önümüzdeki beş yıl içinde artmaya devam edecek.

Bankanın servet artışıyla ilgili yaptığı araştırmaya katılan 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52’sinde 1 milyar dolar ve üzeri servete sahip yetişkin sayısının 2023-2028 yılları arasında artması bekleniyor.

Bireysel servet artışının en yüksek olması beklenen ülke yüzde 47 ile Tayvan. Tayvan’da özellikle mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların ülkeye göç etmesiyle ciddi bir servet artışı bekleniyor.

Tayvan’ı takip etmesi beklenen ülke ise Türkiye. Türkiye’de bireysel servet artışının önümüzdeki 4 yılda yüzde 43 artması bekleniyor.

Türkiye’yi yüzde 37 ile Kazakistan, yüzde 32 ile Endonezya ve yüzde 28 ile Japonya takip ediyor. En çok küresel milyarderin bulunduğu iki merkez olan ABD ve Çin’de ise milyarder sayısının yüzde 16 ve yüzde 8 oranında artacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.