AGARİ ÜCRET 949 TL. ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN HARCANAN PARA 1.4 MİLYAR TL! NEREYE GİDİYOR BU PARA?

0
1651

indir (8)

 

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından genişletilen örtülü ödenek yetkisiyle beraber, ödenekten harcanan miktar rekor üstüne rekor kırıyor. Hükümetin IŞİD ve cihatçı gruplara yardım ettiği sıkça konuşulurken, bu desteğin örtülü ödenekle ilişkisi de merak ediliyor. Maliye Bakanlığı’nın 2015 bütçe raporuna göre, geçtiğimiz Ekim ayında örtülü ödenekten 59.9 milyon lira harcandı. Geçen yıl Ekim ayında ise bu kalemden yapılan harcama 34.6 milyon liraydı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, bu yılın Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemde yapılan ve bütçede ‘gizli hizmet ödeneği’ olarak yer alan örtülü ödenek harcaması 1 milyar 395 milyon liraya ulaştı. Oysa geçen yılın tamamında yapılan harcama 1 milyar 78 milyon lira olmuştu. 2015’in 10 ayında 1.4 milyar liraya dayanan harcama sadece 2014 değil, geride kalan tüm yılların yıllık harcamalarını da aşarak yeni bir rekor kırdı.

Bu yıl örtülü ödenekten yapılan en yüksek harcama 214 milyon lirayla 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra, temmuz ayında gerçekleşti. Geçen yıl da temmuz ayı 157 milyon liralık harcamayla örtülünün en yüksek kullanıldığı ay olmuştu. İlk genel seçimlerin yapıldığı haziran ayındaki 168 milyon liralık harcama da şubat ayının ardından bu yıl yapılan en yüksek üçüncü harcama sıralamasına girdi.

Örtülü ödenekten 2010 yılından bu yana yapılan toplam harcama ise 6 milyar 553 milyon liraya ulaştı. Henüz hesaplarda yer almayan kasım ve aralık ayı harcamaları da eklendiğinde 6 yıllık örtülü ödenek kullanımı 7 milyar liraya yaklaşmış olacak. Bu yıl hariç son 5 yılda en yüksek yıllık harcama 1 milyar 248 milyon lirayla 2013 yılında gerçekleşti. Ancak bu rakam bile bu yıl 10 ayda yapılan 1.4 milyar liralık harcamanın gerisinde kaldı.

Asgari ücret ise hala 949 lira.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.