“İlk işim yolsuzluk iddialarını araştırmak olacak.”

0
1059

İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve seçimlerin iptal edilmesiyle mazbatası alınan, 23 Haziran’da yapılan seçimlerde ise yeniden ve büyük bir farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, tartışmalı geçen seçim sürecine ilişkin CNN’den Christiane Amanpour’a açıklamalarda bulundu.

Röportajın bir kısmını yayınlayan CNN, Ekrem İmamoğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “ince bir uyarıda bulunduğu” ifadesine yer verdi.

Hiçbir kişi ya da gücün demokrasiyi tehdit edemeyeceğini ve halkın iradesine karşı çıkamayacağını söyleyen İmamoğlu, hiç bir politikacının da bu gerçeği yok sayma lüksünün olmadığını belirtti. 

23 Haziran’daki seçimlerin Türkiye’nin demokrasi geleneğini yansıttığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Testi başarıyla geçtiğimizi düşünüyorum. İstanbul halkı seçimin meşruiyetini gösterdi ve seçim korundu. Hiç kimse bir daha seçimlere bunun gibi bir müdahalede bulunamayacak.” dedi.

Röportajda belediyeyle ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddialarına da değinen İmamoğlu, ilk işinin bu iddiaları araştırmak olduğunu ve bunun “uluslararası deneyime sahip denetim şirketlerinin incelemesi” ile yapılacağını söyledi.

İmamoğlu ayrıca, “Erdoğan’ın bu kavşaktan sonra önceliği olarak siyasi kazancı sürdürmeye devam edeceğine inanmıyorum. Elinizi barış için uzatmak ülkenin yararına olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.