Ayşe Öğretmen Beraat Etti

0
941

Bir televizyon programına telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla yargılanan öğretmen Ayşe Çelik, yeniden görülen davada beraat etti.

Daha önce Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirilmiş ve öğretmen Çelik’in yeniden yargılanması istenmişti.

AYM kararının ardından yeniden başlayan yargılama bugün Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ayşe Öğretmen ve avukatının hazır bulunduğu duruşmaya, CHP eski Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı da katıldı.

Ayşe Öğretmen savunmasında AYM’nin kararını hatırlatarak, beraatını istedi. Avukat Ramazan Demir de yaptığı savunmada, “Anayasa Mahkemesi düşüncenin suç olmadığını belirterek, mahkumiyet kararınızı ve mahkemenizin anlayışını mahkum etmiştir. Dosyada herhangi bir maddi delil bu anlamda kalmamıştır ve dayanağınız boş hale gelmiştir.” dedi.

Avukat Demir’in ardından duruşma savcısı verdiği esas hakkındaki mütalaasında “sanığın canlı yayınlanan televizyon programına telefon ile bağlanarak yapmış olduğu konuşmanın ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı yönündeki Anayasa Mahkemesi kararı ve bu karardaki gerekçe esas alınarak, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı da nazara alınmak suretiyle sanığın üzerine atılı suçtan beraatine karar edilmesi talep olunur.” ifadelerine yer verdi. 

Mahkeme heyeti de, AYM’nin verdiği kararı göz önünde bulundurarak Ateş öğretmen için beraat kararı verdi.

Ne Olmuştu?

Öğretmen Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016’da yayımlanan Beyaz Show’a telefonla bağlanmış, konuşması sırasında Doğu ve Güneydoğu’daki illerde o süreçte yaşanan katliamları hatırlatarak, “Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu’sunda yaşananların farkında mısınız?” demiş, çatışmalardan etkilenen çocukların durumunu gündeme getirerek “Çocuklar ölmesin!” demişti.

Bunun üzerine Ayşe öğretmen hakkında “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla dava açılmış, yapılan yargılama sonucu Çelik’ 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. İstinaf Mahkemesi’nin kararı onamasının ardından 20 Nisan 2018’de tutuklanan Ayşe öğretmen yeni doğum yapması sebebiyle cezası ertelenerek 14 gün sonra tahliye edildi. 17 Nisan 2019’da erteleme süresi dolduğu için bir kez daha hapishaneye giren Ayşe öğretmen bir ay sonra Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı vermesiyle tahliye edilmişti. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.