Ülkede 10 Ekim Anmaları Polis Saldırıları İle Engellendi

0
1637

10ekimanmaanafoto
10 Ekim Ankara Gar Katliamının yıldönümünde İstanbul, Bursa, Ankara gibi iller başta olmak üzere ülke çapındaki anma programları polis saldırılarıyla engellenmeye çalışıldı.

10ekimanmaanafoto2
Dün Bursa kent merkezindeki anma etkinliği için bir araya gelen kalabalığa polis saldırmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

10ekimbursa-1Aralarında parti yöneticileri ve avukatların da olduğu elliye yakın eylemci darp edilerek polis merkezine götürülmüştü.

10ekimbursa-2Yine dün ayrıca Kadıköy’de düzenlenen anma töreni sonrası da polis saldırısı olmuş, sivil polislerin hedef gösterdiği eylemcilerden bazıları gözaltına alınmaya çalışılmıştı.

10ekimi%cc%87stanbul-1Kadıköy sokaklarında eylemcileri kovalayan polise halk ve esnafın tepki göstermesi sonrası, polis Kadıköy’ü terk etmişti.

10ekimi%cc%87stanbul-2
Bugünkü anma etkinlikleri de polis saldırılarıyla sürdü.
İstanbul Üniversitesi’nde ve Ankara Gar önünde düzenlenmek istenen etkinlikler de gaz, plastik mermi ve cop kullanarak saldırdı.
Onlarca kişi darp edilerek gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki anmaya saldıran polisler öğrencileri yere yatırarak, ters kelepçeyle gözaltına aldı.

10ekimanmai%cc%87u%cc%88-1Gözaltına alınanlar arasında 10 Ekim 2015’teki katliamdan yaralı kurtulan Uğur Erman Karakoç’un da bulunduğu bildirildi.

10ekimanmai%cc%87u%cc%88-2
Ankara Gar önündeki anma öncesi ise kentte büyük bir polis ablukası gerçekleşti.
Merkezi noktalara çıkan tüm yolları kapatan polis, anma için gar önüne giden kalabalığı Gençlik Parkı içerisine yönlendirdi.

10eki%cc%87mankarapoli%cc%87sabluka

10eki%cc%87mankara-1

Park içerisinde bir araya gelen ve tren garı önüne yürüyerek anma programını gerçekleştirmek isteyen kalabalığa saldıran polis aralarında siyasi parti yöneticisi, ÇHD üyesi avukatlar ve 10 Ekim’de yaşamını yitiren insanların yakınlarının da bulunduğu onlarca kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

10eki%cc%87mankarapoli%cc%87sabluka-2
10-ekim-ankara-gar-katliami-anmasisaldiri
Saldırı sonrası Kızılay sokaklarında bir araya gelen gruplar ise polis saldırısını kınadı ve konuşmalar yaparak anma gerçekleştirdi.

ankaraanma

Kızılay’da ayrıca ODAK ve LGD imzalı pankartlar asıldığı görüldü.

kizilaydapankart-2 kizilaydapankart

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.