Yeni Askerlik Kanunu Yürürlüğe Girdi

0
928

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni askerlik düzenlemesini içeren yasa teklifi, dün akşam AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Onaylanan yasa teklifi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yasayla birlikte 12 ay olan zorunlu askerlik süresi 6 aya indirilerek, bedelli askerlik kalıcı hale getirildi. 6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar istemeleri ve uygun görülmeleri halinde askerlik hizmetine devam edebilecek. Bu kişilere 2 bin lira maaş verilecek. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır’da görev yapan askerlere ise mevcut 2 bin liraya ek olarak bin lira verilecek.

Doktor ve öğretmenler ise bir aylık temel eğitimin ardından görevlerini yaparak askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak. Ayrıca bazı kişilere askerlik muafiyeti de sağlanabilecek. Muafiyet kararı, Milli Güvenlik Kurulu’nun gerekli gördüğü alanlarda, Milli Savunma Bakanlığının teklifi üzerine verilebilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 130 bin askerin terhis edilmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Gençlerimizin terhis işlemlerinin bir an önce tamamlanması için gerekli çalışmalar yoğun şekilde devam etmekte.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.