İmamoğlu Kayıtları İnceleme Talebinde Bulundu, İdare Mahkemesi ‘Yapamazsın” Dedi

0
1136

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik girişimini, ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı vererek engelledi.

Çeşitli iddialarla YSK’ya yapılan başvurular ve fiziki engellemelerle İstanbul’daki sayım işlemlerinin sonuçlanması 17 Nisan’a kadar uzatılmıştı.

AKP ve MHP’lilerin sayım işlemlerini engelleyerek, sonucun açıklanmasını, bu yolla da İmamoğlu’nun belediyeye girişini geciktirdikleri iddia edilmişti.

“Cumhur İttifakı”nı oluşturan MHP ve AKP’nin bu çabasının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlükleri, rüşvet ve yolsuzluk kayıtlarını gizlemek ve ortadan kaldırmak amacıyla zaman kazanma çabası olduğu iddia edilmişti.

Özellikle İstanbul’da İmamoğlu’nun seçimi kazandığının kesinleştiği 1 Nisan ile mazbatayı teslim aldığı tarih olan 17 Nisan tarihleri arasında birçok kaydın, belediye çalışanları tarafından imha edildiği yönünde şüphelerin olduğu iddia edilmişti.

Sayım işlemlerinin sona ermesi ve mazbatasını teslim almasının ardından resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, İBB’nin tüm kayıtlarını incelemek üzere, iki müfettiş ile üç uzmanı görevlendirdiklerini açıklamıştı. 

Bu görevlendirmeyle birlikte belediyenin elektronik veri tabanı ve altyapılarında geçmişe dönük inceleme ve araştırma yapılacaktı. Ancak İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İmamoğlu’nun İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik talebine, ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Belediyenin veri tabanının araştırılmasını ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan İmamoğlu, kamu adına görev yaptıklarını hatırlatarak, “Kamunun verilerini korumak zorundayız. Şu anda görevli olan arkadaşlarım, İBB’de görevli olan arkadaşlarımız, İBB’nin daha önce sözleşmesini yapıp bu alanda anlaşma yaptığı firmanın bir görevlisi. Gayet mevzuata uygun bir şekilde ve saklanacağı alan, kanuna uygun bir şekilde ve aynı şekilde de bir zapt altına alınarak, tespitler yapılarak, 31 Aralık 2018 tarihli, 31 Mart 2019, yani seçim günü tarihli ve dün, 17 Nisan 2019 tarihli kayıtlar arşivlendi, imza altına alındı. Yetkili kişiler tarafından, geleceğe en sağlıklı bir şekilde taşınması adına gerektiğinde oradaki süreçlerin tekrar irdelenmesi, incelenmesi adına. Çünkü, özellikle 31 Mart’la 18 Nisan arasında, ne yazık ki duyum değil, daha ötesi tespitlerimiz var. Sağlıklı bir şekilde kıyaslamak, verileri analiz etmek ve halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur. Öyle kozmik odayla falan işimiz olmaz. Devletin hafızası, onu koruyoruz 16 milyon insan adına.” şeklinde konuşmuştu.

Verilerin analizlerini paylaşacaklarını da ifade eden İmamoğlu, “Kamuya şeffaf ve açık olma sözünü verdim. Kamuyu ilgilendiren, kamuya zarar veren ya da eksik işlem yapıldığında hem kamuya duyuracağız hem de gerekli hukuki işlemleri başlatacağız. Onun için görevdeyiz, bunu yapmak zorundayız. Umuyorum devletimize, milletimize zarar veren iş ve eylemlerde bulunulmamıştır. Ne yazık ki bazı tespitlerimiz var. Netleştiğinde paylaşacağız.” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.